Jahon iqtisodiyodi va diplomatiya universiteti “Xalqaro huquq” fakulteti  talabalarining universitet rahbariyati vakillari ishtirokida amaldagi 3-toifali Rossiya federatsiyasi davlat maslahatchisi, Rossiya intellektual mulk huquqi davlat akademiyasi rektori, yuridik fanlari doktori, professor Bliznets Ivan Anatolyevich bilan suhbat bo’lib o’tdi
Suhbat davomida Ivan Anatolyevich intellektual mulk huquqining paydo bo’lishi, rivojlanishi va uning o’rni haqida batafsil ma’lumot keltirib o’tdi va ushbu yo’nalishning nazariy va amaliy jihatlarini yoritdi. Shuningdek, mehmon Rossiya intellektual mulk huquqi davlat akademiyasi faoliyati haqida so’zlab berdi va o’z o’rnida talaba va ustozlar o’zlarining qiziqtirgan savollariga javob olishdi.
So’ng Bliznets I. A. va JIDU rektori Djumanov A. A.ning uchrashuvi bo’lib o’tdi. Ushbu iliq va samimiy suhbat davomida tamonlar ikki o’quv dargohlari o’rtasida tuziladigan hamkorlik shartnomasi haqida ta’kidlab o’tishdi. Uning samarasi o’laroq intellektual mulk huquqi masalalarini chuqurroq o’rganish va to’plangan bilimlarni amaliyotda samarali qo’llash bo’lishi kutilmoqda.

Встреча с Близнец Иваном Анатольевичем
В Университете Мировой Экономики и Дипломатии состоялась встреча студентов с действительным государственным советником Российской Федерации 3 класса, ректором Российской государственной академии интеллектуальной собственности, доктором юридических наук, профессором Близнец Иваном Анатольевичем с участием представителей руководства университета.
В ходе беседы Иван Анатольевич подробно рассказал о становлении, развитии и значении права интеллектуальной собственности. Им были раскрыты теоретические и практические аспекты данного направления. Также он проинформировал о деятельности Российской государственной академии интеллектуальной собственности и ответил на многочисленные вопросы студентов и преподавателей.
Далее состоялась встреча И. А. Близнеца с ректором УМЭД А. А. Джумановым. В ходе теплой и искренней беседы стороны высказались за подготовку и заключение договора о сотрудничестве между двумя образовательными учреждениями, конечной целью которого должно быть углубленное изучение вопросов права интеллектуальной собственности и эффективное применение приобретенных знаний на практике.