Anqaradagi Yaqin Sharq Texnik Universiteti professori Husayn Bag’chining onlayn-ma’ruzasi
2020 yilninig 12 iyun sanasida universitetning onlayn-konferensiyalar platformasida Anqaradagi Yaqin Sharq Texnika Universiteti professori Husayn Bag‘chining “Tashqi siyosat va xavfsizlik siyosati: umumjahon post-pandemik davrda global va mintaqaviy tahdidlar, taxminlar va echimlar” mavzusidagi onlayn-ma’ruzasi tashkil etildi. Unda JIDU doktorantlari, hodimlar va professor-o‘qituvchilar ishtirok etishdi.
Ma’ruza davomida professor H.Bag‘chi Turkiyaning hozirgi davrdagi tashqi siyosati va respublikaning xalqaro munosabatlarda tutgan strategik o‘rni haqida to‘liq ma’lumot berdi. Xususan, ma’ruzachi Turkiyaning Evropa Ittifoqi, AQSH, Rossiya va Xitoy kabi davlatlar bilan o‘zaro munosabatlarining o‘ziga xos jihatlarini ochib berdi.
Tadbirning yakunlovchi qismi “savol-javob” formatida o‘tdi. Ishtirokchilar tadbir mavzusiga kata qiziqish bildirib, fikr almashdilar va professor H.Bag‘chiga ochiq ruhda o‘tgan, mazmunli ma’ruza uchun minnatdorchilik bildirdilar.

11 июня 2020 года на платформе онлайн-конференций университета была организована лекция профессора Ближневосточного технического университета в Анкаре Хусейна Багчи на тему “Внешняя политика и политика безопасности: глобальные и региональные вызовы, ожидания и решения в глобальный пост-пандемический период”. В ней приняли участие докторанты, сотрудники и профессорско-преподавательский состав УМЭД.
В ходе своей лекции профессор Х.Багчи подробно рассказал о современной внешней политике Турции и стратегическом видении роли республики в международных отношениях. В частности, лектор разяснил специфику взаимоотношений Турции с такими государствами как ЕС, США, Россия и КНР.
Заключительная часть мероприятия прошла в формате “вопросы-ответы”. Участники проявили живой интерес к теме мероприятия, выразили благодарность профессору Х.Багчи за открытую, содержательную и насыщенную лекцию.