2020 yil 30 may kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining maslahatchisi, yuridik fanlar doktori, professor Rashidov Komil Qayumovich bilan "Tashqi mehnat migratsiyasi: pandemiya holatida yangi burilishlar" mavzusida onlayn uchrashuv bo'lib o'tdi.
Onlayn uchrashuvda JIDU professor-o'qituvchilari, doktorantlar, magistrlar va talabalar, shuningdek, JIDU, Inson huquqlari bo'yicha Milliy markaz xodimlari ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida professor K.Q. Rashidov O'zbekiston Respublikasida tashqi mehnat migratsiyasini tashkil etish masalalarini har tomonlama va batafsil yoritib berdilar. Xususan, tashqi mehnat migratsiyasining huquqiy asoslari, chet el fuqarolarining mehnatini tashkil etish choralari, mehnat migrantlarining huquqlarini himoya qilish tartib-qoidalari, pandemiya sharoitida bu sohadagi tahdidlar batafsil ko'rib chiqildi.
Ma'ruzachi ta'kidlaganidek, bugungi kunda tashqi mehnat migratsiyasining ikkita asosiy usuli mavjud: Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi va xususiy bandlik agentliklari orqali. Shu bilan birga, fuqarolarning erkin harakat qilishi ularning konstitutsiyaviy huquqi bo'lib, o'z o'rnida chet elda chiqib, noqonuniy ishlashga ham imkon beradi. Bu esa o'z navbatida salbiy oqibatlarni keltirib chiqaradi.
Bundan tashqari, O'zbekiston Respublikasining tashqi mehnat migratsiyasi bo'yicha ikki tomonlama shartnomalari va mehnat migrantlarining ayrim davlatlarda mehant faoliyatlarini oborishlarining o'ziga xos xususiyatlariga alohida e'tibor qaratildi. Xususan, Rossiya Federatsiyasi, Koreya Respublikasi, Turkiya, Polsha, Qozog'iston kabi mamlakatlarda ishlashni istagan nomzodlar, mamlakatimiz fuqarolariga bo'lgan talablar tushuntirildi.
Professor K.Q. Rashidov o'zining taqdimoti va ma'ruzasida asosiy e'tiborni tashqi mehnat migrantlari orasida huquqiy madaniyatni va til savodxonligini oshirish zarurligiga qaratdi, chunki bu omillar ushbu sohadagi turli muammolar va vaziyatlarning yuzaga kelishiga zamin yaratadi. Xususan, bu mehnat shartnomasini tuzish, mehnat migrantlarining malakasi va til ko'nikmalari yetarliligi, ularning ijtimoiy va tibbiy sug'urtasi, ularning chet el davlatlarida qonuniy turishi va boshqa masalalar bilan bog'liq. Professor K.Q. Rashidov ta'kidlaganidek, koronavirus infektsiyasi (COVID -19) pandemiyasi sharoitida mehnat migrantlarining taqdiri bu omillar tufayli murakkablashadi. Bundan tashqari, onlayn uchrashuv davomida pandemiya holatida tashqi mehnat migrantlariga davlat tomonidan amalga oshirilgan yordam chora-tadbirlari borasida maʼlumotlar berdi.
Tadbir davomida ishtirokchilar tomonidan migratsiya jarayonlariga, xususan, pandemiya tufayli ko'plab mehnat migrantlarining O'zbekistonga qaytishi va shu munosabati bilan ularning reabilitatsiyasi va ishga joylashtirilishi masalalariga katta qiziqish bildirildi. Umuman olganda, mazkur uchrashuv barcha ishtirokchilarda juda ijobiy taassurot qoldirdi.
Mazmunli va qiziqarli onlayn uchrashuv uchun professor K.Q. Rashidovga samimiy minnatdorchilik bildiramiz va kelgusida samarali hamkorlik qilishga umid qilamiz.

30 мая 2020 г. состоялась онлайн встреча с советником Премьер-министра Республики Узбекистан, доктором юридических наук, профессором Рашидовым Комилом Каюмовичем на тему: "Внешняя трудовая миграция: новые вызовы в период пандемии".
В онлайн встрече приняли участие представители профессорско-преподавательского состава УМЭД, докторанты, магистры и студенты, а также сотрудники УМЭД и Национального центра по правам человека.
В ходе встречи профессор Рашидов К.К. всесторонне и подробно освятил вопросы организации внешней трудовой миграции в Республике Узбекистан. В частности, были детально рассмотрены правовые основы внешней трудовой миграции, меры по организации труда граждан за рубежом, процедуры защиты прав трудовых мигрантов, вызовы и угрозы в этой области в условиях пандемии.
Как отметил лектор, на сегодняшний день существует два основных способа внешней трудовой миграции: посредством Агентства внешней трудовой миграции и посредством частных агентств занятости. Вместе с этим также существует конституционное право граждан свободно передвигаться, что позволяет им трудоустраиваться за рубежом и нелегальным образом. Это в свою очередь порождает свои негативные последствия.
Кроме того, отдельное внимание было уделено двусторонним договорам Республики Узбекистан по внешней трудовой миграции и особенностям пребывания трудовых мигрантов в отдельных государствах. В частности, были разъяснены требования к кандидатам, гражданам нашей страны, желающим работать в таких странах, как Российская Федерация, Республика Корея, Турция, Польша, Казахстан и другие.
Основной упор в своей презентации и лекции, профессор Рашидов К.К. сделал на то, что необходимо поднимать как правовую, так и языковую грамотность среди внешних трудящихся мигрантов, так как именно эти факторы способствует возникновению различных проблем и казусных ситуаций в данной области. В частности, это касается также и вопросов заключения трудового договора, достаточности квалификации и языковых навыков трудящихся мигрантов, их социального и медицинского страхования, их легального пребывания в стране и другие. Как отметил профессор Рашидов К.К., в условиях пандемии коронавирусной инфекции (COVID-19) участь трудовых мигрантов усложняется именно из-за этих факторов. Кроме того, в ходе онлайн-встречи была представлена информация о мерах государственной поддержки внешних трудовых мигрантов в условиях пандемии.
В ходе мероприятия участники проявили живой интерес к вопросам миграционных процессов, в частности, оттоку большого числа трудовых мигрантов в связи с пандемией и их дальнейшей реабилитации и трудоустройству. В целом встреча оставила очень хорошее впечатление у всех участников.
Выражаем искреннюю благодарность профессору К.К.Рашидову за содержательную, интересную онлайн-встречу и надеемся на плодотворное сотрудничество в дальнейшем.