2020-yil 18-apreldan 19-aprelga qadar Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari o'rtasida shaxmat bo'yicha "JIDU Sport klubi" tomonidan yangi formatda musobaqa o'tkazildi. Koronavirus infektsiyasining tarqalishiga qarshi qaratilgan chora-tadbirlar tufayli mas'ul shaxslar turnir uchun yangi platforma orqali onlayn tarzda o'tkazish imkoniyatini taklif qilishdi https://lichess.org.
Musobaqa uchun mas'ul Dilmurodov Shuhrat tayinlandi. Dilmurodov Shuxrat tomonidan turnirni muvaffaqiyatli o'tkazish uchun onlayn shaxmatni o'ynash ko'nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan dastlabki ishlar amalga oshirildi. Ushbu tadbirdan ko'zlangan maqsad shaxmatni yaxshi o'ynay oladigan, mantiq, e'tibor va fikrlashni rivojlantiradigan talabalarni aniqlash edi. Shaxmat o'yinida 12 nafar talaba ishtirok etdi (ro'yxat quyida keltirilgan).
Talaba
Bosqich
Fakultet
1 tur
2 tur
3 tur
4 tur
Jami
1
Djamalov Fazliddin
XM
4
2
Mamadaliev Jasurbek
0
3
Giyosov Abutolib
XH
Ergashev Temurbek
5
Radjabov Azizbek
6
Umarova Nilufar
7
Jangchiddinov Ulugbek
8
Narimova Nazokat
9
Toshpulatov Shahriyor
10
Mahsetov Dastan
11
Saidov Daler
12
Otabekjonov Ramzbek
Katta mas'uliyat va ochiq qiziqish bilan talabalar musobaqada ishtirok etishdi. Ishtirokchilar sonini aniqlagandan so'ng, talabalar juftlikka tarqatildi. Turnir 4 bosqichda bo'lib o'tdi. Barcha o'yinlar davomida Dilmurodov Shuxrat tomonidan bayonnoma olib borildi, unga asosan g'oliblar o'rin olgan va turnir sovrindorlari aniqlandi.
Natija
O’rin
Hayajonni engib, har bir ishtirokchi g'alaba qozonishga intildi. O'yinlar davomida talabalar raqiblarga xayrixohlik bilan empatiya qilishdi.

From April 18 to April 19, 2020, a chess tournament was held among students of the University of World Economy and Diplomacy, which was held by the UWED sports club in a new format. In connection with the measures aimed at preventing the spread of coronavirus infection, the responsible persons proposed the option of holding the tournament in an online format via the platform https://lichess.org. Responsible for the tournament was Dilmurodov Shukhrat. For the successful conduct of the tournament Dilmurodov Shukhratcarried out preliminary work aimed at the development of skills in online chess. The purpose of this event was to identify students who can play chess well, instill interest in this game, which develops logic, attention and thinking. 12 students took part in the chess game (the list is given below).
1 stage
2 stage
3 stage
4 stage
Overall
Djamalov Fazliddin
0
Giyosov Abutolib
IL
Radjabov Azizbek
Jangchiddinov Ulugbek
Narimova Nazokat
Mahsetov Dastan
Saidov Daler
Otabekjonov Ramzbek
The students took part in the competition with great responsibility and undisguised interest. After determining the number of participants, a draw was held, according to which students were divided into pairs. The tournament was held in 4 stages. During all the games, Dilmuradov Shukhrat kept a protocol, on the basis of which the places of the winners were distributed and the winners of the tournament were identified.
Overcoming the excitement, each participant strove to win. During the games, students were friendly to their opponents and empathized with other people's failures.