Universitetimiz talabalari Beshinchi talabalar va o’quvchilar uchun frankofon teatr va ashula festivali g’olibi bo’lishdilar
18.03.2020 9617
Joriy yilning 11-mart kuni universitetimizning fransuz tilini o’rganayotgan bir guruh talabalari roman-german tillar kafedrasi o’qituvchilari Xurshida Xodjayeva va Saida Tuxtayeva hamrohligida 11 – 13-mart kunlari bo’lib o’tgan Beshinchi talabalar va o’quvchilar uchun frankofon teatr va ashula festivalida ishtirok etishdi.
Festival Fransiyaning O’zbekistondagi elchixonasi tashabbusi bilan O’zbekiston yoshlar teatri hamkorligida Frankofoniya bayrami doirasida tashkillashtirilib kelinmoqda. Bu o’ziga xos festivalning ishtirokchilari yildan yilga oshib bormoqda. Joriy yilgi festivalda mamlakatimizning deyarli barcha viloyatlarining 38 ta ta’lim muassasalari, universitet va umumta’lim maktablari, o’z teatr jamoalari bilan qatnashishdi. Sahna ko’rinishlar fransuz tilida ijro etildi.
Bu yil festival “Gender tengligi”, “Daraxtlarni asraymiz!” va “1001 kecha” mavzulari doirasida bo’lib o’tdi. Universitetimiz jamoasi festivalda “1001 kecha” mavzusida sahna ko’rinishini namoyish etdi. Qo’shiq, raqs, yumor va fantaziya bilan uyg’unlashgan sahna ko’rinishi tomoshabinlar va hakamlar tomonidan iliq kutib olindi.
Festival ko’tarinki ruh va do’stona kayfiyatda bo’lib o’tdi. Shu sababli, bu kabi festivallar o’quvchi va talabalar o’rtasida o’zaro do’stlik rishtalarini mustahkamlab, ularning san’atga jumladan, musiqa va teatrga bo’lgan muhabbatlarini ortishiga xizmat qiladi. Ularning umuminsoniy g’oyalar – tinchlikni qadrlash, tabiatni asrashga undaydi.
Festival yakunida, Fransiyaning O’zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Isabelle Servoz-Gallucci va frankofon madaniyati ixlosmandlaridan tashkil topgan hakamlar hay’ati turli nominatsiyalarda eng yaxshi deb topilgan ishtirokchilar va g’olib jamoalarga “Moliere”larni – festivalning ramzi tushirilgan maxsus sovg’larni topshirdilar. Bizning jamoamizning chiqishi hakamlar hay’ati tomonidan alohida deb e’tirof etildi va barcha fransuz tilini o’rganayotgan talabalar qo’lga kiritishga intilayotgan “Moliere”ga sazovor bo’ldi. Ma’lumot uchun, festival tarixida universitetimiz ilk bor ushbu mukofotga loyiq topildi.
Universitetimiz sha’nini himoya qilgan barcha talabalar va ularning ustozlariga universtitetimiz ma’muriyati tomonidan o’z minnatdorchiligimizni bildiramiz.

Students of our university won the Fifth Festival of French-language theater and singing for students and pupils
18.03.2020 9615
On March 11 of this year, a group of students of our university studying French, took part with the teachers of the department of Romano-Germanic languages in the Fifth Festival of French-language theater and singing, held on March 11-13.
The festival is organized by the Embassy of France in the Republic of Uzbekistan and the Youth Theater. The number of participants in this peculiar festival is growing from year to year. This year the festival was attended by theater groups from 38 educational institutions: universities and secondary schools from all over the Republic. Theatrical productions were presented in French.
This year, the festival was dedicated to the themes of “Gender Equality”, “Protecting Trees” and “1001 Nights”. The team of our university presented a theatrical performance on the theme “1001 Nights”. The production, filled with songs, dances, humor and imagination, was warmly received by the audience and the judges of the theater.
The festival was held in the spirit of friendship and placidity. Therefore, festivals of this kind help strengthen the bonds of friendship between students and students and increase their craving for art, including music and theater. Their common message is to promote peace and love of nature.
At the end of the festival, the jury, consisting of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to the Republic of Uzbekistan, Isabelle Servoz-Gallucci and fans of the French culture, presented special prizes - “Moliere” to the winners of various categories, as well as representatives of the winning team. The performance of our team was separately noted by the members of the jury, and also deserved desired by everyone studying French - "Moliere". Here it is worthy to mention that our university was first awarded the award of this kind.
We express our gratitude on behalf of the university administration to all students and their teachers who defended the honor of our university.