Universitetimiz talabalari Beshinchi talabalar va o’quvchilar uchun frankofon teatr va ashula festivali g’olibi bo’lishdilar
18.03.2020 9617
Joriy yilning 11-mart kuni universitetimizning fransuz tilini o’rganayotgan bir guruh talabalari roman-german tillar kafedrasi o’qituvchilari Xurshida Xodjayeva va Saida Tuxtayeva hamrohligida 11 – 13-mart kunlari bo’lib o’tgan Beshinchi talabalar va o’quvchilar uchun frankofon teatr va ashula festivalida ishtirok etishdi.
Festival Fransiyaning O’zbekistondagi elchixonasi tashabbusi bilan O’zbekiston yoshlar teatri hamkorligida Frankofoniya bayrami doirasida tashkillashtirilib kelinmoqda. Bu o’ziga xos festivalning ishtirokchilari yildan yilga oshib bormoqda. Joriy yilgi festivalda mamlakatimizning deyarli barcha viloyatlarining 38 ta ta’lim muassasalari, universitet va umumta’lim maktablari, o’z teatr jamoalari bilan qatnashishdi. Sahna ko’rinishlar fransuz tilida ijro etildi.
Bu yil festival “Gender tengligi”, “Daraxtlarni asraymiz!” va “1001 kecha” mavzulari doirasida bo’lib o’tdi. Universitetimiz jamoasi festivalda “1001 kecha” mavzusida sahna ko’rinishini namoyish etdi. Qo’shiq, raqs, yumor va fantaziya bilan uyg’unlashgan sahna ko’rinishi tomoshabinlar va hakamlar tomonidan iliq kutib olindi.
Festival ko’tarinki ruh va do’stona kayfiyatda bo’lib o’tdi. Shu sababli, bu kabi festivallar o’quvchi va talabalar o’rtasida o’zaro do’stlik rishtalarini mustahkamlab, ularning san’atga jumladan, musiqa va teatrga bo’lgan muhabbatlarini ortishiga xizmat qiladi. Ularning umuminsoniy g’oyalar – tinchlikni qadrlash, tabiatni asrashga undaydi.
Festival yakunida, Fransiyaning O’zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Isabelle Servoz-Gallucci va frankofon madaniyati ixlosmandlaridan tashkil topgan hakamlar hay’ati turli nominatsiyalarda eng yaxshi deb topilgan ishtirokchilar va g’olib jamoalarga “Moliere”larni – festivalning ramzi tushirilgan maxsus sovg’larni topshirdilar. Bizning jamoamizning chiqishi hakamlar hay’ati tomonidan alohida deb e’tirof etildi va barcha fransuz tilini o’rganayotgan talabalar qo’lga kiritishga intilayotgan “Moliere”ga sazovor bo’ldi. Ma’lumot uchun, festival tarixida universitetimiz ilk bor ushbu mukofotga loyiq topildi.
Universitetimiz sha’nini himoya qilgan barcha talabalar va ularning ustozlariga universtitetimiz ma’muriyati tomonidan o’z minnatdorchiligimizni bildiramiz.

11 марта текущего года группа студентов нашего университета, изучающих французский язык, приняла участие с преподавателями кафедры романо-германских языков в Пятом фестивале франкоязычного театра и пения, проходящем 11-13 марта.
Фестиваль организуется со стороны Посольства Франции в Республике Узбекистан и Молодежного театра. Число участников этого своеобразного фестиваля растет из года в год. В этом году в фестивале приняли участие театральные группы 38 образовательных учреждений: университетов и общеобразовательных школ со всей Республики. Театральные постановки были представлены на французском языке.
В этом году фестиваль был посвящен темам «Гендерное равенство», «Бережем деревья» и «1001 ночь». Команда нашего университета представила постановку на тему «1001 ночь». Постановка, наполненная песнями, танцами, юмором и фантазией, была принята тепло зрителями и судьями театра.
Фестиваль прошел в духе дружбы и спокойствия. Поэтому фестивали такого рода помогают укрепить узы дружбы между студентами и учащимися и повысить их тягу к искусству, включая музыку и театр. Их общее послание - способствовать миру и любви к природе.
В завершение фестиваля жюри, состоящее из Чрезвычайного и Полномочного Посла Франции в Республике Узбекистан Изабель Сервоз-Галлуччи и поклонников франкоязычной культуры, вручило специальные призы - «Мольер»ы победителям различных номинаций, а также представителям победившей команды. Выступление нашей команды было отдельно отмечено членами жюри, а также заслужило желаемый всеми, изучающими французский язык, «Мольер». К сведению, наш университет впервые был удостоен награды подобного рода.
Мы выражаем огромную благодарность от имени администрации университета всем студентам и их преподавателям, которые защищали честь нашего университета.