JIDUda “Bank tizimidagi innovatsiyalar: global tendensiyalar va O'zbekistonda rivojlanish istiqbollari” nomli monografiya nashr etildi
13.03.2020 5463
Ilm-ma'rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yilida “Iqtisodiyot nazariyasi” kafedrasi o’qituvchlari L.M. Tashpo'latova, G.S. Tonyants va R.A. Djuraeva tomonidan tayyorlangan "Bank tizimidagi innovatsiyalar: global tendensiyalar va O'zbekistonda rivojlanish istiqbollari" nomli monografiya nashr etildi.
Prezident Sh.M. Mirziyoyev parlamentga murojaatida: "Biz uchun innovatsion rivojlanish havo kabi zarur ... Biz yangi bilim va innovatsion texnologiyalarni chuqur o'zlashtirishimiz kerak. Bu taraqqiyotning eng qisqa yo'lidan borishga imkon beradi” deb ta'kidlagan.
Mazkur monografiya aynan ushbu muammolarga bag'ishlangan. Monografiyada bank innovatsiyalarining rivojlanishidagi global tendensiyalar, innovatsion xizmatlarni yaratish va joriy etish jarayonlari, shuningdek blokchain, elektron to’lov tizimlari, fintex va savdo moliyalashtirishning mexanizmi, rivojlanishi va istiqbollari ochib berilgan va tahlil qilingan.
Bundan tashqari, O'zbekiston Respublikasi bank tizimi faoliyatining asosiy natijalari aks ettirilgan, amaliyotda bank innovatsiyalaridan foydalanish misollari keltirilgan va bank sohasiga innovatsiyalarini joriy etish bilan bog'liq bo'lgan asosiy muammolar aniqlanib, ularni hal etish yo’llari ko’rsatilgan.
Monografiya hozirgi sharoitda banklar innovatsion faoliyatidagi muammolar bilan shug'ullanuvchi mutaxassislar, o'qituvchilar va talabalar uchun mo'ljallangan.

В УМЭД издана монография “Инновации в банковской системе: глобальные тенденции и перспективы развития в Узбекистане”
13.03.2020 5464
В год развития науки, просвещения и цифровой экономики кафедрой «Экономическая теория» выпущена монография «Инновации в банковской системе: глобальные тенденции и перспективы развития в Узбекистане», подготовленная силами преподавателей Л.М. Ташпулатовой, Г.С. Тониянца и Р.А. Джураевой.
Как отметил президент Ш.М. Мирзиёев в послании к парламенту: «Инновационное развитие нужно нам как воздух … Мы должны глубоко освоить новые знания и инновационные технологии. Это даст возможность идти по самому короткому пути прогресса».
Именно этим проблемам посвящена данная монография. В моногpaфии выявлены и пpоaнaлизиpовaны миpовые тенденции paзвития бaнковcких инновaций, пpоцеccы cоздaния и внедрения инновaционных уcлуг, a тaкже изучены мехaнизм, paзвитие и пеpcпективы иcпользовaния электpонных плaтежных cиcтем, технологии блокчейн, финтехa, тоpгового финaнcиpовaния.
Тaкже отpaжены оcновные pезультaты деятельноcти бaнковcкой cиcтемы Pеcпублики Узбекиcтaн, пpиведены пpимеpы иcпользовaния бaнковcких инновaций нa пpaктике и выявлены оcновные пpоблемы, пpепятcтвующие имплементaции инновaций в отечеcтвенный бaнковcкий cектоp, пpедложены пути их pешения.
Монография предназначена для специалистов, занимающихся проблемами инновационной деятельности банков в современных условиях, преподавателей и студентов.