JIDUda “Bank tizimidagi innovatsiyalar: global tendensiyalar va O'zbekistonda rivojlanish istiqbollari” nomli monografiya nashr etildi
13.03.2020 5463
Ilm-ma'rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yilida “Iqtisodiyot nazariyasi” kafedrasi o’qituvchlari L.M. Tashpo'latova, G.S. Tonyants va R.A. Djuraeva tomonidan tayyorlangan "Bank tizimidagi innovatsiyalar: global tendensiyalar va O'zbekistonda rivojlanish istiqbollari" nomli monografiya nashr etildi.
Prezident Sh.M. Mirziyoyev parlamentga murojaatida: "Biz uchun innovatsion rivojlanish havo kabi zarur ... Biz yangi bilim va innovatsion texnologiyalarni chuqur o'zlashtirishimiz kerak. Bu taraqqiyotning eng qisqa yo'lidan borishga imkon beradi” deb ta'kidlagan.
Mazkur monografiya aynan ushbu muammolarga bag'ishlangan. Monografiyada bank innovatsiyalarining rivojlanishidagi global tendensiyalar, innovatsion xizmatlarni yaratish va joriy etish jarayonlari, shuningdek blokchain, elektron to’lov tizimlari, fintex va savdo moliyalashtirishning mexanizmi, rivojlanishi va istiqbollari ochib berilgan va tahlil qilingan.
Bundan tashqari, O'zbekiston Respublikasi bank tizimi faoliyatining asosiy natijalari aks ettirilgan, amaliyotda bank innovatsiyalaridan foydalanish misollari keltirilgan va bank sohasiga innovatsiyalarini joriy etish bilan bog'liq bo'lgan asosiy muammolar aniqlanib, ularni hal etish yo’llari ko’rsatilgan.
Monografiya hozirgi sharoitda banklar innovatsion faoliyatidagi muammolar bilan shug'ullanuvchi mutaxassislar, o'qituvchilar va talabalar uchun mo'ljallangan.

The monograph “Innovations in the banking system: global trends and development prospects in Uzbekistan” was published at the UWED
13.03.2020 5412
In the year of the development of science, education and the digital economy, the Department of Economic Theory published the monograph “Innovation in the Banking System: Global Trends and Development Prospects in Uzbekistan”, prepared by L.M. Tashpulatova G.S. Tonyantsa and R.A. Djuraeva.
As noted by President Sh.M. Mirziyoyev in a message to the parliament: “We need innovative development like air ... We must deeply master new knowledge and innovative technologies. This will make it possible to follow the shortest path of progress”.
The monographs are devoted to these problems. The monograph revealed and analyzed the global trends in the development of banking innovations, the processes of creation and development of innovative services, as well as the mechanism, development and prospects of the use of blockchain technology, electronic payment systems, fintech and trade finance.
The main results of the activity of the banking system of the Republic of Uzbekistan are also reflected, examples of the use of banking innovations in practice are presented. In addition, the main problems that impede the implementation of innovations in the domestic banking sector are identified, and ways to solve them are proposed.
The monograph is intended for professionals involved in the problems of innovative activity of banks in modern conditions, teachers and students.