JIDU hamda Sudyalar oliy maktabi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risida Memorandum imzolandi
2020-yil 29-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Sudyalar oliy kengashi huzuridagi Sudyalar oliy maktabida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti bilan Sudyalar oliy maktabi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risida Memorandum imzolandi.
O‘zaro hamkorlik qilish to‘g‘risidagi Memorandumni imzolashdan ko‘zlangan maqsad, sud va yuridik kadrlarni tayyorlash, fan va texnologiyalarning ustuvor yo‘nalishlariga muvofiq huquqni qo‘llash, sud amaliyoti samaradorligini oshirishga qaratilgan tadqiqotlar o‘tkazishda hamda JIDU “Xalqaro huquq” fakulteti talabalarining amaliyotlarini tashkil etish borasida hamkorlikni rivojlantirishdan iboratdir.

UWED and the High School of Judges signed a memorandum of cooperation
On January 29, 2020, a Memorandum of Cooperation between the University of World Economy and Diplomacy and the Higher School was signed at the Higher School of Judges under High Council of Judges of the Republic of Uzbekistan.
The purpose of signing the Memorandum of Cooperation is to train judicial and legal staff, application of legislation in accordance with the priority areas of science and technology and conduct a bunch of researches aimed at increasing the effectiveness of judicial practice, as well as develop cooperation in organizing the practice of students from the International Law Department at the UWED.
Participants of the event emphasized that the practical implementation of the tasks set forth in the memorandum will have a positive impact on the interests of the Parties and practical assistance in improving the efficiency of their activities.