2020-yil 27-yanvar kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Oʻzbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov nomidagi ilmiy-maʼrifiy yodgorlik majmuasida I.Karimov tavallud kunini nishonlash haftaligi ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Ushbu haftalik ochilish marosimida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti vakillari ham qatnashdi.
Mazkur tadbirda Oʻzbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Karimovning mustaqillikka erishishdagi ulkan tarixiy xizmatlari, davlatni qurish va uni mahorat bilan boshqarishdagi yuksak salohiyati hususida soʻz bordi.
Tadbir ishtirokchilari oʻz maʼruzalarida mustaqil Oʻzbekiston davlatining asosichisi, oʻzbek xalqining ulugʻ farzandi I.Karimovning serqirra siyosiy faoliyati, oliyjanob insoniy fazilatlari, donishmand davlat rahbari sifatida Vatanimizning koʻp asrlik tarixida oʻchmas iz qoldirganini, nafaqat Oʻzbekistonni, balki, butun mintaqani xavfsiz xududga aylantirish, odamlarning tinch va osuda hayot kechirishi uchun ulkan jasorat koʻrsatayotgan kuchli siyosatchi boʻlganini taʼkidladilar.

27 января 2020 года в научно-образовательном комплексе имени Ислама Каримова при Президенте Республики Узбекистан, состоялась церемония открытия дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова. В церемонии открытия также приняли участие представители Университета мировой экономики и дипломатии.
На мероприятии докладчики рассказали об огромных исторических достижениях в годы независимости, большом потенциале в государственном строительстве и управлении  великого государственного деятеля и политика Ислама Каримова.
Участники мероприятия отмечали в своих докладах, что многогранная политическая деятельность основателя независимого Узбекистана, великого сына узбекского народа как мудрого лидера, оставила прочный след в многовековой истории нашей страны. Отметили, что он был влиятельным политиком, проявившим большое мужество для мирной жизни своего народа.