Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 24-yanvar kuni Oliy Majlisning Senati va Qonunchilik palatasiga navbatdagi Murojaatnomasi taqdim etildi
27.01.2020 6998
Ushbu yuksak tadbirni Universitetning professor-oʻqituvchlari, doktorantlari onlayn tarzda katta qiziqish bilan tomosha qilishdi.
Mazkur tadbirda 2020-yil – Ilm-maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili, deb eʼlon qilindi. Joriy yilniing bunday nomlanishiga sabab mamlakatimizda ilm-fanni yanada ravnaq toptirish, yoshlarni chuqur bilim, yuksak maʼnaviyat va madaniyat egasi etib tarbiyalash, raqobatbardosh iqtisodiyotni shakllantirish borasida boshlangan ishlarni jadal davom ettirish va yangi, zamonaviy bosqichga koʻtarish ekanligi aytib oʻtildi.
Shu bilan birga, davlat rahbari tomonidan ilm-maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish boʻyicha vazifalar belgilab berildi. Taraqqiyotga erishish uchun, raqamli bilimlar va zamonaviy axborot texnologiyalarini egallash zarur va shart ekanligi alohida taʼkidlandi. Shuningdek, raqamli texnologiyalar korrupsiya illatini yoʻqotishda ham samarali vosita ekanligi eslatib oʻtildi.
Bundan tashqari Prezident turli sohalarni jadal rivojlantirish boʻyicha ustuvor maqsad va vazifalarga toʻxtalib oʻtib, oldinda bizni ulkan vazifalar, katta imkoniyatlar kutayotganligini yana bir bor taʼkidladi. Shu bilan Prezident Shavkat Mirziyoyevning parlamentga navbatdagi Murojaatnomasi yakunlandi.

On January 24, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev addressed the Senate and the Legislative Chamber of the Oliy Majlis with the next Message
27.01.2020 6996
University professors and doctoral students watched this bright event online with great interest. At this event, 2020 was declared the Year of the Development of Science, Education and the Digital Economy. It was noted that this year is intended to contribute to the further development of science in our country, the education of young people with deep knowledge, high spirituality and culture, the accelerated continuation of work on the formation of a competitive economy.
At the same time, the head of state set goals for the development of science and the digital economy. It was emphasized that in order to achieve progress, it is necessary to acquire digital knowledge and modern information technologies. It was also noted that digital technology is an effective means of eliminating corruption.
In addition, the President outlined the main goals and objectives of the accelerated development of various sectors and confirmed that we have great challenges and opportunities. At this, the next Message of President Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis ended.