Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 24-yanvar kuni Oliy Majlisning Senati va Qonunchilik palatasiga navbatdagi Murojaatnomasi taqdim etildi
27.01.2020 6998
Ushbu yuksak tadbirni Universitetning professor-oʻqituvchlari, doktorantlari onlayn tarzda katta qiziqish bilan tomosha qilishdi.
Mazkur tadbirda 2020-yil – Ilm-maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili, deb eʼlon qilindi. Joriy yilniing bunday nomlanishiga sabab mamlakatimizda ilm-fanni yanada ravnaq toptirish, yoshlarni chuqur bilim, yuksak maʼnaviyat va madaniyat egasi etib tarbiyalash, raqobatbardosh iqtisodiyotni shakllantirish borasida boshlangan ishlarni jadal davom ettirish va yangi, zamonaviy bosqichga koʻtarish ekanligi aytib oʻtildi.
Shu bilan birga, davlat rahbari tomonidan ilm-maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish boʻyicha vazifalar belgilab berildi. Taraqqiyotga erishish uchun, raqamli bilimlar va zamonaviy axborot texnologiyalarini egallash zarur va shart ekanligi alohida taʼkidlandi. Shuningdek, raqamli texnologiyalar korrupsiya illatini yoʻqotishda ham samarali vosita ekanligi eslatib oʻtildi.
Bundan tashqari Prezident turli sohalarni jadal rivojlantirish boʻyicha ustuvor maqsad va vazifalarga toʻxtalib oʻtib, oldinda bizni ulkan vazifalar, katta imkoniyatlar kutayotganligini yana bir bor taʼkidladi. Shu bilan Prezident Shavkat Mirziyoyevning parlamentga navbatdagi Murojaatnomasi yakunlandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 января обратился к Сенату и Законодательной палате Олий Мажлиса с очередным Посланием
27.01.2020 6999
Профессора и докторанты университета с большим интересом наблюдали за этим ярким событием в онлайн режиме.
На этом мероприятии 2020 год объявлен Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. Было отмечено, что этот год призван способствовать дальнейшему развитию науки в нашей стране, воспитанию молодежи с глубокими знаниями, высокой духовностью и культурой, ускоренному продолжению работы по формированию конкурентоспособной экономики.
В то же время глава государства поставил задачи по развитию науки и цифровой экономики. Было подчеркнуто, что для достижения прогресса необходимо приобретать цифровые знания и современные информационные технологии. Также было отмечено, что цифровые технологии являются эффективным средством устранения коррупции.
Кроме того, Президент обозначил основные цели и задачи ускоренного развития различных секторов и подтвердил, что перед нами стоят большие задачи и возможности. На этом очередное Послание Президента Шавката Мирзиёева Олий Мажлису завершилось.