2020 yil 21 yanvar kuni Toshkentda "Sivilizatsiyalar muloqoti: globallashuv davrida o'zaro kelishuv va an'anaviy qadriyatlarni saqlash" mavzusida ilmiy-amaliy seminar bo'lib o'tdi.
ShHTning O'zbekistondagi jamoat diplomatiyasi markazi tomonidan Konrad Adenauer jamg'armasining Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi va Islom sivilizatsiyasi markazi bilan hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda mamlakatimizda akkreditatsiyadan o'tgan xalqaro tashkilotlar vakillari, mahalliy va xorijiy ekspertlar va olimlar, shuningdek, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti vakillari ishtirok etdi. Mahalliy va xorijiy ekspertlar o'rtasidagi seminarda tsivilizatsiyalararo muloqot masalalari bo'yicha atroflicha fikr almashildi.
ShHTning O'zbekistondagi Xalq diplomatiyasi markazining direktori Rahmatulla Nazarov hozirgi globallashuv sharoitida xalqaro hamkorlikning muhim omili bo'lgan bunday uchrashuvlar juda dolzarb ekanligini ta'kidladi, chunki ikki tomonlama va ko'p tomonlama davlatlararo aloqalarni, shu jumladan, madaniy-gumanitar sohada davlatlararo aloqalarni mustahkamlashda xalq diplomatiyasi mexanizmlaridan samarali foydalanish juda muhimdir.
Seminarda JIDU professori E.S.Sultonova "Sivilizatsiyalararo munosabatlardagi barqarorlikni va mavjud ziddiyatlarni bartaraf etishda ta'lim va fanning o'rni va imkoniyatlari" mavzusida ma'ruza qildi. Shuningdek, tadbirda "O'zbekistonda xavfsizlik, diniy bag'rikenglik va millatlararo totuvlikning ustuvor yo'nalishlari", "dinlararo tinchlik va hamjihatlikni mustahkamlashning asosiy yo'nalishlari va yo'llari", "yosh avlodni tarbiyalashdagi muammolar" kabi 15 dan ortiq qiziqarli ma'ruzalar tinglandi.

"Диалог цивилизаций: сохранение взаимосогласия и традиционных ценностей в период глобализации"
21 января 2020 года в Ташкенте состоялся научно-практический семинар на тему: “Диалог цивилизаций: сохранение взаимосогласия и традиционных ценностей в период глобализации”.
В мероприятии, организованном Центром народной дипломатии ШОС в Узбекистане совместно с представительством Фонда имени Конрада Аденауэра в Центральной Азии и Центром исламской цивилизации, приняли участие представители аккредитованных в нашей стране международных организаций, отечественные и зарубежные эксперты и ученые, а также представители Университета мировой экономики и дипломатии. На семинаре между отечественными и зарубежными специалистами состоялся подробный обмен мнениями по вопросам межцивилизационного диалога.
Директор Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане Рахматулла Назаров отметил, что в нынешних условиях стремительной глобализации подобные встречи, которые являются важным фактором международного сотрудничества, весьма актуальны, поскольку очень важно эффективно применять механизмы народной дипломатии в укреплении двусторонних и многосторонних межгосударственных связей, в том числе в культурно-гуманитарной сфере.
На семинаре профессор факультета МО УМЭД Э.С.Султанова выступила со своим докладом на тему «Роль и возможности образования и науки в обеспечении стабильности и преодолении имеющихся противоречий в межцивилизационных отношениях». Также на мероприятии были представлены свыше 15 увлекательных докладов на такие актуальные темы, как "Приоритетные направления в сфере обеспечения безопасности, религиозной толерантности и межнационального согласия в Узбекистане", "Основные направления и способы укрепления межконфессионального мира и согласия", "Проблемы в воспитании молодого поколения в духе уважения к национальным и традиционным ценностям", "Роль религии в межцивилизационных отношениях", "Проблемы и решения в обеспечении межнационального согласия и религиозной толерантности в Узбекистане".