Konferensiyalar va Bishkekdagi diqqatga sazovor joylar
J. Balasagun nomidagi Qirg'iziston Milliy universitetida jurnalistlar xalqaro konferensiyasi dasturi doirasida uning ishtirokchilari Bishkekning diqqatga sazovor joylari bilan tanishdi. Respublika poytaxtining markazida Ala-Too maydoni joylashgan. Bu erda baland peshtoqda ulug'vor shaxs - qirg'iz xalq dostoni ning qahramoni Manasning bronza haykali o'rnatilgan. Yaqinida, balandligi 45 metr bo'lgan bayroq ustunida Qirg'izistonning davlat bayrog'i ko'tarilib, shamolda hilpirlamoqda. Uning yaqin atrofda faxriy qorovul turadi va ba'zi yo'lovchilar ularning almashishi qanday o'tishini ko'rish uchun to'xtashadi.
Markaziy maydon atrofida tarixiy muzey, amaliy san'at muzeyi va boshqa muassasalar joylashgan. Maydonning narigi tomonida, magistral yo'l bo'yla “Manas» monumenti ro'parasida, Chingiz Aytmatov haykali o'rnatilпgan. «Ular bir-biriga qarshi turishadi va xuddi shu tarzda muloqotni davom ettirishadi, bu xalqimizning urf-odatlari va madaniyati davomiyligi to'g'risida muloqatdir",- biz bunday tushunamiz, deydi meni «gidim», Qirg'iz milliy universitetining 4-kurs talabasi Salamat Nurbek ulu. Barcha shahar aholisi, ayniqsa yoshlar o'zlarining ulug'vor qahramonlarining ushbu yuksak ramzlarini hurmat va ehtirom bilan qabul qilishadi.
Manas - qirgʻiz xalqining xotirada mingyillik boy ogʻzaki ijodi tufayli saqlanib qolgan, Chingiz Aytmatov esa zamonaviy davrdagi o`z adabiy ijod va faoliyati tufayli butun dunyoda shuhrat va qadr-qimmatga ega boʻlgan.
M.V. Frunze nomidagi Qirg‘iziston davlat memorial Uy- muzeyi tarix va etnografiyaning boy va qiziqarli markazidir. 1925 yilda ochilgan ushbu muzey bo'limlari ko'plab hujjatlar, shahar tarixi, uning aholisi, maishiy buyumlar, kiyim-kechak va 19-asr oxiri va 20-asr boshlarida muhojirl va mahalliyarning yashagan uylari namunalari, tarixiy ma'lumotlarni saqlab qoldi. Bu erda xalqning tarixi, davlatchilikning shakllanishi, iqtisodiyotning rivojlanishi, qirg'izlarning Ikkinchi Jahon urushidagi ishtiroki va zamonaviy hayot o`z aksini topdi.
M. Frunze, davlat va arbobi, 1885 yil 2-fevralda Bishkekda tug'ilgan (o'sha paytda Pishkek deb nomlangan), u ma'lumotga ega bo'lib, ushbu mintaqaning geografiyasini, etnografiyasini o'rganishni boshladi, uni otasi shifokor edi, ular mahalliy aholiga yordam berishardi, g'amxo'rlik qilishardi. Muzey xodimlari Mixail Frunze yashagan va o'sib-ulg'aygan sharoitlarini, xonalarni qayta tiqlashga va kundalik hayotning barcha xususiyatlarini va oila hayotini namoyon etishga haraqat qildilar. Arbobning o'limi 1925 yildan to 1991 yilgacha bu shahar Frunze deb nomlangan edi. Bular haqida bizga muzey gidy Nurjan Kenibaeva aytib berdi. Bizning noyob eksponatlarimiz va tomi baland kulbasi ko`pchiligni qiziqtiradi, - deydi u. –Masalan, olis qishloqdan kelgan mehmonlardan biri biz qishloqda hali ham shunday tomli uy borligini aytdi.
Bishkekdagi muzeylar, ko'rgazma zallari xodimlari, gidlari har doim katta qiziqish bilan kelgan mehmonlarga shaharning tarixi, uning taniqli shaxslari haqida so'zlab berishadi va olimlar, tadqiqotchilarning familiyalarini berishadi, tarixning u yoki bu davrlarini, qirg'iz xalqi hayotining tomonlarini batafsil ochib beradigan kitoblarni tavsiya etishadi.

Конференции и достопримечательности Бишкека
В рамках программы международной конференции журналистов в Кыргызском национальном университете им Ж. Баласагына участники ее ознакомились с достопримечательными местами г. Бишкека. В центре столицы республики находится площадь Ала-Тоо. Здесь на высоком постаменте возвышается величественная фигура, бронзовая скульптура героя киргизского народного эпоса - Манаса. Рядом на флагштоке высотой в 45 метров поднят и развивается государственный флаг Кыргызстана. Рядом находится почетный караул и многие останавливаются посмотреть, как проходит их смена. К центральной площади примыкают исторический музей, музей прикладного искусства и другие учреждения. На другой стороне, через шоссейную дорогу, напротив монумента «Айкоп Манас» установлен памятник Чингизу Айтматову. «Они стоят друг против друга и ведут как бы диалог, это диалог о преемственности традиций и культуры нашего народа»,- мы так понимаем, говорит, сопровождавший меня в качестве гида по городу студент 4 курса Кыргызского национального университета Саламат Нурбек улу. Все жители города, особенно молодежь, трепетно и почтительно воспринимают эти величественные символы своих славных героев. Манас сохранился и живет в памяти благодаря тысячелетнему богатому устному творчеству киргизского народа, а Чингиз Айтматов- благодаря литературному творчеству и деятельности в современную эпоху, получившим известность и признательность во всем мире.
Необычным хранилищем истории и этнографии предстает Кыргызский государственный мемориальный Дом-музей М.В. Фрунзе. Отделы этого музея, открытого в 1925г, сохранили многие документы, исторические сведения об истории города, его жителях, домашнюю бытовую утварь, одежду и образцы домов как переселенцев, так и местных жителей конца ХIX- начала XX вв. Здесь представлена история народа, становления государственности, развития экономики, участие киргизов во второй мировой войне и современной жизни. М. Фрунзе, государственный и военный деятель, родился 2 февраля 1885г в Бишкеке (тогда назывался Пишкек), получив образование, он заинтересовался и стал изучать географию, этнографию этого края, отец его был врачом, семья их проявляла заботу о местном населении. В музее воссозданы условия жизни, комнаты и сохранена вся атрибутика быта и жизни семьи, в которой жил и рос Михаил Фрунзе. С 1925г, года смерти его, этот город до 1991 г назывался - Фрунзе. Обо всем этом нам поведала гид музея Нуржан Кенибаева. Многих привлекают наши уникальные экспонаты и сама хижина с соломенной крышей,- говорит она.- А одна из посетителей, прибывшая из отдаленной местности сказала, что у них и сейчас в ауле есть дом с такой крышей.
Гиды, работники музеев, выставочных залов Бишкека всегда с любовью и большим интересом рассказывают об истории города, его людях и дают фамилии ученых, исследователей, рекомендуют книги, которые более подробно раскрывают те или иные периоды истории, стороны жизни киргизского народа.