Qirg‘iziston Tashqi ishlar vazirligi Diplomatik akademiyasi rektori JIDUga tashrif buyurdi
Qirg’iziston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Diplomatik akademiyasi rektori, prof. Respublikamizda Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga bo'lib o'tgan saylovda xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etgan Chinara Adamkulova.
JIDUning xalqaro aloqalar bo'yicha prorektori, professor S.S.Saidqosimov bilan bo'lib o'tgan muzokaralar chog'ida ikki oliy ta'lim muassasalari faoliyati, xalqaro kadrlar tayyorlash sohasida ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari to'g'risida batafsil ma'lumot almashildi.
Uchrashuvda, shuningdek, Qirg'iziston Diplomatik akademiyasi va JIDU o'rtasida talabalar, tadqiqotchilar va o'qituvchilar almashinuvini yanada muvofiqlashtirishning amaliy masalalari muhokama qilindi.
Ma'lumot uchun: Qirg'iziston Tashqi ishlar vazirligining 2001 yilda tashkil etilgan Kaza Dikambaev nomidagi Diplomatik akademiyasi "Menejment", "Biznes menejmenti", "Jurnalistika" va "Tilshunoslik" yo'nalishlari bo'yicha yuqori malakali kadrlar tayyorlashni ta'minlaydi.

В УМЭД состоялась встреча с ректором Дипломатической Академии МИД Кыргызской Республики проф. Чинарой Адамкуловой, которая находилась в Узбекистане в качестве международного наблюдателя на выборах в Законодательную Палату Олий Мажлиса в нашей республике.
В ходе переговоров с проректором по международным связям УМЭД проф.С.С.Саидкасымовым стороны провели обстоятельный обмен информацией о деятельности двух высших учебных заведений, о научном потенциале и возможностях для расширения двустороннего и регионального сотрудничества в сфере подготовки кадров-международников.
На встрече также обсуждены практические вопросы дальнейшей координации обмена студентами, исследователями и преподавателями между Дипломатической Академией Кыргызстана и УМЭД.
Для сведения: Дипломатическая академия МИД Кыргызстана им.Казы Дикамбаева созданная в 2001 году, осуществляет подготовку высококвалифицированных кадров по направлениям “Менеджмент”, “Управление бизнесом”, “Журналистика” и “Лингвистика”.