Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Markaziy Osiyo mintaqasida yagona boʻlgan Yaponiya tadqiqotlari tahlil markazining tantanali ochilish marosimi
13.12.2019 8806
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Markaziy Osiyo mintaqasida yagona boʻlgan Yaponiya tadqiqotlari tahlil markazining tantanali ochilish marosimi boʻlib oʻtdi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi, JIDU rektori - A.A.Abduvaxitov, Yaponiya elchixonasi maslahatchisi - muovini janob Suda Atsushi, Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligining O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari janob Takasaka Muneo, JICA ko'ngillilari koordinatori janob Mizuno Shigexiro, Nagoya universitetining O'zbekistondagi vakili Imomura Eiichi, Koreya va Yaponiya bo'limining birinchi kotibi, mamlakat bilan hamkorlik byurosi Sharqiy, Janubi-Sharqiy Osiyo va Okeaniya D.A. Qurbonov, Nagoya Universitetining O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Elmurodov Eldor, JIDU professor-o'qituvchilari, doktorantlari va talabalari Yaponiyaning tahliliy tadqiqot markazining ochilish marosimida ishtirok etdilar.
Marosimda taʼkidlanganidek, Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2019-yil 8-oktyabrdagi “Oʻzbekiston Respublikasi oliy taʼlim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi Farmoni ijrosini taʼminlashga qaratilgan ushbu markaz faoliyatining asosiy vazifasi Oʻzbekiston-Yaponiya aloqalarini barcha sohalarda chuqur tahlil qilishga qaratilgani bilan ham gʻoyatda ahamiyatlidir.
2002-yilda davlatlarimiz oʻrtasida oʻrnatilgan strategik sheriklik munosabatlari siyosiy, parlamentlararo, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, madaniy-gumanitar, innovatsiya va sayyohlik yoʻnalishlari qatori fan-taʼlim hamda innovatsiya sohalarida ham jadal rivojlanib bormoqda.
Jumladan, Toshkent davlat yuridik universitetida Nagoya universiteti hamkorligida ochilgan Yapon huquqini tadqiq etish markazi, Toshkent davlat texnika universiteti qoshida Oʻzbekiston-Yaponiya yoshlari innovatsion markazi, Toshkent axborot texnologiyalari universitetida Yaoniya koʻmagida tashkil etilgan Oʻquv media-markazi, Toshkent davlat Sharqshunoslik institutida Yaponshunoslik fakulteti ish boshlagani, Oʻzbekiston va Yaponiya rektorlari konferensiyasi mexanizmi buning yaqqol dalilidir.
Mamlakatimiz mustaqillikka erishganidan soʻng besh mingdan ziyod oʻzbek yoshlari Yaponiyaning turli universitetlarida tahsil olib, oʻz bilim va tajribalarini Ona Vatanimiz ravnaqi va farovonligi uchun safarbar etib kelmoqda.
Bu jarayonlarda faol ishtirok etib kelayotgan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Yaponiyaning nufuzli oliy taʼlim muassassalari bilan talabalar almashuvi dasturlari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda, Yaponiyadan kelgan taniqli mutaxassislar 60dan ortiq talabalarga yapon tili saboqlarini berib kelmoqda.
Ushbu ijobiy ishlarning mantiqiy davomi bugun Yaponiya tadqiqotlari tahlil markazi faoliyat boshladi. Bu yerda yuqori malakali mutaxassislar, ilmiy xodimlar, ekspertlar guruhi va tahlil doiralari Yaponiya davlati va jamiyatini keng qamrovli va kompleks tarzda oʻrganadi. Shuningdek, ushbu mamlakatda roʻy berayotgan muhim siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, va madaniy jarayonlar boʻyicha fundamental ilmiy izlanishlar olib borish, Yaponiyaning xalqaro maydondagi tashabbuslari, davlatlararo munosabatlari, tashqi siyosat konsepsiyalari va amaliy saʼy-harakatlari, muammo va yechimlari tadqiq etiladi.
Bundan tashqari, Kunchiqar yurtning boy tarixi, qadimiy dini, yapon xalqining koʻp asrlardan buyon bezavol saqlanib kelayotgan madaniy va maʼnaviy merosi, milliy qadriyatlari va urf-odatlarini chuqur oʻrganilib, mamlakatni modernizatsiya qilishning oʻziga xos tajribasini puxta oʻzlashtiriladi.
Taqdir taqozosi bilan urushdan keyingi yillarda yurtimizga kelib qolgan 23 mingdan ziyod yaponlar bilan bogʻliq qiziqarli maʼlumotlar, mustaqillikdan keyin olib borilayotgan ikki tomonlama, munosabatlar tarixi, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi koʻp tomonlama aloqalar ham izlanishlarning ustuvor yoʻnalishlaridan hisoblanadi.
Universitetda tashqi siyosat va iqtisodiyot sohasida yaponiyalik eng koʻzga koʻringan olimlar va ekspertlarni, tajribali diplomatlarning maʼruzalarini tashkil etishga markaz har jihatdan koʻmaklashadi.
Akademik almashuvlar, qoʻshma loyihalarni birgalikda amalga oshirish natijasida toʻplangan eng ilgʻor bilim va koʻnikmalarga asoslangan ilmiy tamoyillardan Oʻzbekistondagi tashqi siyosiy va iqtisodiy sohalardagi ilmiy-tadqiqot ishlari samaradorlikni oshirish, yangi kurslar va dasturlarni amaliyotga tatbiq etishda, turli qoʻllanma va risolalar chop etishdan samarali foydalaniladi.
Bu kabi zamonaviy tahlil markazining ochilishi universitetning ilmiy salohiyati va imkoniyatlarini, yoshlarlarga dars berish sifat-darajasini har tomonlama yuksaltirib, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetini 2030-yilgacha xalqaro eʼtirof etilgan tashkilotlar (Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities) reytinglarida munosib oʻrin olishi uchun yaxshi shart-sharoitlari yaratishi shubhasiz.

The University of World Economy and Diplomacy hosted the opening ceremony of the only Analytical Research Center in Japan in the Central Asian region.
The Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan, Rector of UWED - A.A. Abduvakhitov, Advisor - Deputy Head of the Mission of the Embassy of Japan, Mr. Suda Atsushi, Head of the Representative Office of the Japan Agency for International Cooperation in Uzbekistan, Mr. Takasaka Muneo, took part in the opening ceremony of the center JICA Volunteer Coordinator Mr. Mizuno Shigehiro, Representative of Nagoya University in Uzbekistan Imamura Eiichi, First Secretary, Korea and Japan Division, Office for Cooperation with Eastern and Southeast Countries Asia and the Pacific D.A.Kurbanov Uzbek Foreign Ministry, head of the Delegation of the University of Nagoya in Uzbekistan Elmurod Eldor, faculty, doctoral students and UWED.
The main goal of the Center is to deepen Uzbek-Japanese relations in all areas, ensuring the implementation of the Presidential Decree of October 8, 2019 “On approval of the Concept of the development of higher education in the Republic of Uzbekistan until 2030”.
The strategic partnerships established between the two countries in 2002 are developing dynamically in the fields of science, education and innovation, along with political, inter-parliamentary, trade and economic, investment, cultural and humanitarian, innovative and tourism.
In particular, the Japanese Law Center, created by Nagoya University at the Tashkent State Law University, the Uzbek-Japanese Youth Innovation Center at the Tashkent State Technical University, the Japanese Media Training Center at the Tashkent University of Information Technologies, the Department of Japanese Studies at the Tashkent State Institute of Oriental Studies. The mechanism of the conference of rectors of Uzbekistan and Japan is a clear confirmation of this.
After the independence of our country, more than five thousand Uzbek young people were trained at various universities in Japan and make full use of all their knowledge and experience for the prosperity of our country.
The scientific and educational process of the UWED is also aimed at actively participating in the rapprochement of the two countries. For many years, it has successfully implemented student exchange programs with prestigious universities in Japan, as well as well-known Japanese specialists who constantly conduct classes not only in the Japanese language, but also in the modern economy, domestic and foreign policy of Japan.
The logical continuation of these positive events is the opening today of the Analytical Center for the Study of Japan at the Ministry of Foreign Affairs of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan. Here highly qualified specialists, researchers, expert groups and analytical circles comprehensively and comprehensively study the Japanese state and society. It also examines fundamental studies of important political, economic, social and cultural processes taking place in this country, international initiatives of Japan, international relations, concepts of foreign policy and practical efforts, problems and solutions.
In addition, the rich history, ancient religion, and cultural heritage of the Japanese have been preserved for many centuries and therefore the spiritual heritage, national values ​​and traditions of the country are deeply studied and the unique experience of modernizing the country is deeply absorbed.
Historical information about more than 23 thousand Japanese who found themselves in our country during the harsh war and post-war years, the history of bilateral relations, multifaceted cooperation within the framework of international and regional organizations and other pressing problems will become priority areas of research at the Analytical Center for the Study of Japan at the UWED.
The center assists in organizing lectures by leading Japanese scientists and experts in the field of foreign policy and economics, and experienced diplomats.
The most advanced knowledge obtained as a result of academic exchanges, joint projects and skill-based scientific principles are effectively used in the development of foreign policy and scientific research in Uzbekistan, the introduction of new courses and programs, as well as the publication of various manuals and brochures.
The opening of such a modern analytical center will significantly increase the academic potential and capabilities of the university, the quality of youth education and the global economy.
UWED will undoubtedly create good conditions in order to occupy high positions in internationally recognized ratings (Quacquarelli Symonds, Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities).
Teachers of the Department of Oriental Languages, led by the head of the department H.Sh. Gafurova, as well as students studying Japanese, took an active part in preparing for this event.