Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Markaziy Osiyo mintaqasida yagona boʻlgan Yaponiya tadqiqotlari tahlil markazining tantanali ochilish marosimi
13.12.2019 8806
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Markaziy Osiyo mintaqasida yagona boʻlgan Yaponiya tadqiqotlari tahlil markazining tantanali ochilish marosimi boʻlib oʻtdi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi, JIDU rektori - A.A.Abduvaxitov, Yaponiya elchixonasi maslahatchisi - muovini janob Suda Atsushi, Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligining O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari janob Takasaka Muneo, JICA ko'ngillilari koordinatori janob Mizuno Shigexiro, Nagoya universitetining O'zbekistondagi vakili Imomura Eiichi, Koreya va Yaponiya bo'limining birinchi kotibi, mamlakat bilan hamkorlik byurosi Sharqiy, Janubi-Sharqiy Osiyo va Okeaniya D.A. Qurbonov, Nagoya Universitetining O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Elmurodov Eldor, JIDU professor-o'qituvchilari, doktorantlari va talabalari Yaponiyaning tahliliy tadqiqot markazining ochilish marosimida ishtirok etdilar.
Marosimda taʼkidlanganidek, Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2019-yil 8-oktyabrdagi “Oʻzbekiston Respublikasi oliy taʼlim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi Farmoni ijrosini taʼminlashga qaratilgan ushbu markaz faoliyatining asosiy vazifasi Oʻzbekiston-Yaponiya aloqalarini barcha sohalarda chuqur tahlil qilishga qaratilgani bilan ham gʻoyatda ahamiyatlidir.
2002-yilda davlatlarimiz oʻrtasida oʻrnatilgan strategik sheriklik munosabatlari siyosiy, parlamentlararo, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, madaniy-gumanitar, innovatsiya va sayyohlik yoʻnalishlari qatori fan-taʼlim hamda innovatsiya sohalarida ham jadal rivojlanib bormoqda.
Jumladan, Toshkent davlat yuridik universitetida Nagoya universiteti hamkorligida ochilgan Yapon huquqini tadqiq etish markazi, Toshkent davlat texnika universiteti qoshida Oʻzbekiston-Yaponiya yoshlari innovatsion markazi, Toshkent axborot texnologiyalari universitetida Yaoniya koʻmagida tashkil etilgan Oʻquv media-markazi, Toshkent davlat Sharqshunoslik institutida Yaponshunoslik fakulteti ish boshlagani, Oʻzbekiston va Yaponiya rektorlari konferensiyasi mexanizmi buning yaqqol dalilidir.
Mamlakatimiz mustaqillikka erishganidan soʻng besh mingdan ziyod oʻzbek yoshlari Yaponiyaning turli universitetlarida tahsil olib, oʻz bilim va tajribalarini Ona Vatanimiz ravnaqi va farovonligi uchun safarbar etib kelmoqda.
Bu jarayonlarda faol ishtirok etib kelayotgan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Yaponiyaning nufuzli oliy taʼlim muassassalari bilan talabalar almashuvi dasturlari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda, Yaponiyadan kelgan taniqli mutaxassislar 60dan ortiq talabalarga yapon tili saboqlarini berib kelmoqda.
Ushbu ijobiy ishlarning mantiqiy davomi bugun Yaponiya tadqiqotlari tahlil markazi faoliyat boshladi. Bu yerda yuqori malakali mutaxassislar, ilmiy xodimlar, ekspertlar guruhi va tahlil doiralari Yaponiya davlati va jamiyatini keng qamrovli va kompleks tarzda oʻrganadi. Shuningdek, ushbu mamlakatda roʻy berayotgan muhim siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, va madaniy jarayonlar boʻyicha fundamental ilmiy izlanishlar olib borish, Yaponiyaning xalqaro maydondagi tashabbuslari, davlatlararo munosabatlari, tashqi siyosat konsepsiyalari va amaliy saʼy-harakatlari, muammo va yechimlari tadqiq etiladi.
Bundan tashqari, Kunchiqar yurtning boy tarixi, qadimiy dini, yapon xalqining koʻp asrlardan buyon bezavol saqlanib kelayotgan madaniy va maʼnaviy merosi, milliy qadriyatlari va urf-odatlarini chuqur oʻrganilib, mamlakatni modernizatsiya qilishning oʻziga xos tajribasini puxta oʻzlashtiriladi.
Taqdir taqozosi bilan urushdan keyingi yillarda yurtimizga kelib qolgan 23 mingdan ziyod yaponlar bilan bogʻliq qiziqarli maʼlumotlar, mustaqillikdan keyin olib borilayotgan ikki tomonlama, munosabatlar tarixi, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi koʻp tomonlama aloqalar ham izlanishlarning ustuvor yoʻnalishlaridan hisoblanadi.
Universitetda tashqi siyosat va iqtisodiyot sohasida yaponiyalik eng koʻzga koʻringan olimlar va ekspertlarni, tajribali diplomatlarning maʼruzalarini tashkil etishga markaz har jihatdan koʻmaklashadi.
Akademik almashuvlar, qoʻshma loyihalarni birgalikda amalga oshirish natijasida toʻplangan eng ilgʻor bilim va koʻnikmalarga asoslangan ilmiy tamoyillardan Oʻzbekistondagi tashqi siyosiy va iqtisodiy sohalardagi ilmiy-tadqiqot ishlari samaradorlikni oshirish, yangi kurslar va dasturlarni amaliyotga tatbiq etishda, turli qoʻllanma va risolalar chop etishdan samarali foydalaniladi.
Bu kabi zamonaviy tahlil markazining ochilishi universitetning ilmiy salohiyati va imkoniyatlarini, yoshlarlarga dars berish sifat-darajasini har tomonlama yuksaltirib, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetini 2030-yilgacha xalqaro eʼtirof etilgan tashkilotlar (Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities) reytinglarida munosib oʻrin olishi uchun yaxshi shart-sharoitlari yaratishi shubhasiz.

В Университете мировой экономики и дипломатии состоялась церемония открытия единственного в центрально-азиатском регионе Японского научно-аналитического центра.
В торжественной церемонии открытия центра приняли участие и выступили Советник Президента Республики Узбекистан, Ректор УМЭД – А.А.Абдувахитов, Советник - заместитель Главы миссии Посольства Японии г-н Суда Ацуши, Глава Представительства Японского Агентства Международного Сотрудничества в Узбекистане г-н Такасака Мунео, Координатор волонтеров JICA г-н Мизуно Шигехиро, Представитель Университета Нагоя в Узбекистане Имамура Эйичи, первый секретарь отдела Кореи и Японии Управления по сотрудничеству со странами Восточной, Юго-Восточной Азии и Океании МИД Узбекистана Д.А.Курбанов, Глава Представительства Университета Нагоя в Узбекистане Эльмуродов Эльдор, профессорско-преподавательский состав, докторанты и студенты УМЭД.
Основной целью Центра является углубление узбекско-японских отношений во всех сферах, обеспечение реализации Указа Президента от 8 октября 2019 года «Об утверждении Концепции развития высшего образования в Республике Узбекистан до 2030 года».
Стратегические партнерские отношения, установленные между двумя странами в 2002 году, динамично развиваются в областях науки, образования и инноваций, наряду с политическими, межпарламентскими, торгово-экономическими, инвестиционными, культурно-гуманитарными, инновационными и туристическими.
В частности, Японский юридический центр, созданный Нагойским университетом при Ташкентском государственном юридическом университете, Узбекско-Японский молодежный инновационный центр при Ташкентском государственном техническом университете, Японский медиа-учебный центр при Ташкентском университете информационных технологий, факультет японских исследований при Ташкентском государственном Институте востоковедения. Механизм конференции ректоров Узбекистана и Японии является наглядным тому подтверждением.
После обретения независимости нашей страны более пяти тысяч узбекских молодых людей прошли обучение в различных университетах Японии и всесторонне используют все свои знания и опыт для процветания нашей Родины.
На активное участие в сближении двух стран направлен также научно-учебный процесс УМЭД. В нем в течении многих лет успешно реализуются программы обмена студентами с престижными университетами Японии, а также известные японские специалисты постоянно проводят занятия не только по японскому языку, но и по современной экономике, внутренней и внешней политике Японии.
Логическим продолжением этих позитивных событий является открытие сегодня Аналитического Центра исследования Японии при УМЭД МИД РУз. Здесь высококвалифицированные специалисты, исследователи, экспертные группы и аналитические круги всесторонне и всесторонне изучают японское государство и общество. В нем также рассматриваются фундаментальные исследования важных политических, экономических, социальных и культурных процессов, происходящих в этой стране, международных инициатив Японии, международных отношений, концепций внешней политики и практических усилий, проблем и решений.
Кроме того, богатая история, древняя религия, культурное наследие японцев были сохранены на протяжении многих веков и поэтому глубоко изучаются духовное наследие, национальные ценности и традиции страны и глубоко впитывается уникальный опыт модернизации страны.
Исторические сведения о более чем 23 тысячах японцев, оказавшихся  в нашей стране в суровые военные и послевоенные годы, история двусторонних отношений, многопланового сотрудничества в рамках международных и региональных организаций и другие актуальные проблемы станут приоритетными направлениями исследования Аналитического Центра исследования Японии при УМЭДе.
Центр оказывает помощь в организации лекций ведущих японских ученых и экспертов в области внешней политики и экономики, опытных дипломатов.
Самые передовые знания, полученные в результате академических обменов, совместных проектов и основанные на навыках научные принципы эффективно используются при разработке внешней политики и научных исследований в Узбекистане, внедрении новых курсов и программ, а также публикации различных пособий и брошюр.
Открытие такого современного аналитического центра значительно повысит академический потенциал и возможности университета, качество обучения молодежи и мировую экономику.
УМЭД, без сомнения, создаст хорошие условия для того, чтобы занять высокие позиции в международно признанных рейтингах (Quacquarelli Symonds, Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities ).
Активное участие в подготовке проведения данного мероприятия приняли преподаватели кафедры «Восточных языков» под руководством зав.кафедрой Х.Ш.Гафуровой, а также студенты, изучающие японский язык.