9 dekabr kuni universitet tarixidagi birinchi xorijiy filial - MGIMO-Toshkentning tantanali ochilish marosimi bo'lib o'tdi
10.12.2019 7003
Respublika rahbariyatining ko'magi tufayli rekord darajada barpo etilgan yangi binoda talabalar, professor-o'qituvchilar, ishchilar, Toshkent shahridagi litsey o'quvchilari, turli yoshdagi bitiruvchilar va marosim mehmonlari to'planishdi. Filial devorlari tadbir uchun maxsus tayyorlangan "Lazarev institutidan tortib to hozirgi kungacha" MGIMO tarixi va bugungi kuniga bag'ishlangan fotoko'rgazma bilan bezatilgan.
Filialni O'zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori A.A.Abduvaxitov, O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri A.X. Komilov va MGIMO rektori, Rossiya Fanlar akademiyasining akademigi A.V. Torkunov ochdilar.
A.A.Abduvaxitov ta'kidlaganidek, o'tgan yili ikki mamlakat prezidentlari ishtirokida imzolangan Bitim Toshkent shahrida MGIMO filialini ochish uchun asos bo'ldi. "Ushbu loyiha yakunlanganini aytish juda yoqimli. Biz Rossiya va O'zbekiston o'rtasidagi diplomatiya sohasida ham, ta'limni rivojlantirishda ham hamkorlik qilishdan manfaatdormiz, - dedi A.Abduvaxitov.
Komilov A.X. qisqa vaqt ichida O'zbekistonda MGIMO filialining ochilishini mamnuniyat bilan qayd etdi va bu yuqori malakali kadrlar tayyorlash sohasida ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
“Biz Toshkentdagi MGIMOga tabiiy va mantiqiy yo'l bilan bordik. Ushbu loyihani tashabbuskori bo'lgan O'zbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevga va O'zbekistonda MGIMO ochilishini qo'llab-quvvatlagan Rossiya Prezidenti V.V.Putinga chin dildan minnatdormiz. Eski Sovet MGIMO davrida ham, uning tashkil etilishining dastlabki yillaridanoq o'zbekistonlik talabalarning borligi muhim edi. Bizning bitiruvchilarimiz respublikaga qaytib, eng izlanuvchan mutaxassislar safini to'ldirdilar, tashqi siyosat xizmati va tashqi iqtisodiy uyushmalar safiga qo'shildilar, taniqli jurnalistlar va mohir tarjimonlarga aylandilar. Birgina Rossiya va O'zbekistonning amaldagi elchilari korpusida O'zbekistondan universitetga o'qishga kirgan MGIMOning o'nga yaqin bitiruvchisi bor. Ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari orasida MGIMO jamg'armasi ta'sischilari A. B. Usmonov va F. K. Shodiev bor », - dedi A. Torkunov.
MGIMO ning 75 yilligi munosabati bilan Toshkentda Filialning ochilishi munosabati bilan Anatoliy Vasilyevich A.A. Abduvaxitov, A.X. Komilov va UEDA prorektori M.T.Bakoevga MGIMOning "Xizmat ko'rsatgan" ordenini topshirdi. Rektor so`ngida Filial direktori, O`zbekistonning Rossiyadagi elchisi (2003-2008), 1977 yilda MGIMO bitiruvchisi B.A. Islomov bilan tanishtirdi.
Tadbirda Rossiyaning O'zbekistondagi elchisi V.L.Tyurdenev, Prezident devoni vakillari ishtirok etdi.
Marosim oldidan mehmonlar klassik arxitektura va zamonaviy infratuzilmani o'zida mujassam etgan filial binosi va kutubxonani ko'zdan kechirdilar, MGIMO-Toshkent magistratura va magistratura dasturlarida o'qishni boshlagan birinchi talabalar, litsey o'quvchilari bilan suhbatlashdilar.
Filialning ochilishi uchun maxsus tayyorlangan MGIMO-Toshkent talabalari o'qish va ta'lim dasturlarining dastlabki taassurotlari to'g'risida videofilm namoyish etdilar.

In the new building, erected in record time thanks to the support of the leadership of the Republic, students, professors, employees, students of high schools in Tashkent, graduates of different years and guests of the ceremony gathered. The branch’s walls were decorated with a photo exhibition on the history and present of MGIMO “From the Lazarev Institute to the Present Day” specially prepared for the event.
The branch was opened by Advisor to the President of Uzbekistan, Rector of the University of World Economy and Diplomacy A.A. Abduvakhitov, Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan A.Kh. Kamilov and Rector of MGIMO, Academician of the Russian Academy of Sciences A.V. Torkunov.
A.A. Abduvakhitov noted that the Agreement, signed last year in the presence of the Presidents of the two countries, became the basis for the opening of the MGIMO Branch in Tashkent. “It is very pleasant to state that the project has turned out. We are interested in the cooperation between Russia and Uzbekistan to serve both the field of diplomacy and the development of education in Uzbekistan, ”A.A. Abduvakhitov emphasized.
A.Kh. Kamilov welcomed the opening of the MGIMO Branch in Uzbekistan in a short time and expressed confidence that this would serve to strengthen bilateral cooperation in the training of highly qualified personnel.
“We went to MGIMO in Tashkent in a natural, logical way. We are sincerely grateful to the President of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev, who initiated this project, and to the President of Russia V.V. Putin, who supported the opening of MGIMO in Uzbekistan. Even in the old Soviet MGIMO, from the very first years of its creation, the presence of students from Uzbekistan was significant. Our graduates returned to the Republic and replenished the ranks of the most sought-after specialists, replenished the foreign policy service and foreign economic associations, became well-known journalists, brilliant translators. In the corps of acting ambassadors of Russia and Uzbekistan alone, almost a dozen graduates of MGIMO graduates who entered the University from Uzbekistan. Among the representatives of the business community of both countries are the co-founders of the MGIMO Endowment A.B.Usmanov and F.K.Shodiev,” said A.Torkunov.
On the occasion of the opening of the Branch in Tashkent on the occasion of the 75th anniversary of MGIMO, Anatoly Vasilyevich handed A.A. Abduvakhitov, A.Kh. Kamilov and the vice-chancellor of the UEDA M.T.Bakoev the Order of Merit MGIMO. In conclusion, the Rector introduced the Director of the Branch, the Ambassador of Uzbekistan to Russia (2003-2008), the graduate of the MGIMO in 1977 B.A. Islamov.
The event was attended by Russian Ambassador to Uzbekistan V.L. Tyurdenev, representatives of the Presidential Administration.
Prior to the ceremony, the guests examined the Branch building and the Library, combining classical architecture and modern infrastructure, talked with the first students who had already begun their studies at MGIMO-Tashkent undergraduate and graduate programs, with students of lyceum classes.
MGIMO-Tashkent students specially for the opening of the Branch prepared a presentation video about the first impressions of their studies and educational programs.