9 dekabr kuni universitet tarixidagi birinchi xorijiy filial - MGIMO-Toshkentning tantanali ochilish marosimi bo'lib o'tdi
10.12.2019 7003
Respublika rahbariyatining ko'magi tufayli rekord darajada barpo etilgan yangi binoda talabalar, professor-o'qituvchilar, ishchilar, Toshkent shahridagi litsey o'quvchilari, turli yoshdagi bitiruvchilar va marosim mehmonlari to'planishdi. Filial devorlari tadbir uchun maxsus tayyorlangan "Lazarev institutidan tortib to hozirgi kungacha" MGIMO tarixi va bugungi kuniga bag'ishlangan fotoko'rgazma bilan bezatilgan.
Filialni O'zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori A.A.Abduvaxitov, O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri A.X. Komilov va MGIMO rektori, Rossiya Fanlar akademiyasining akademigi A.V. Torkunov ochdilar.
A.A.Abduvaxitov ta'kidlaganidek, o'tgan yili ikki mamlakat prezidentlari ishtirokida imzolangan Bitim Toshkent shahrida MGIMO filialini ochish uchun asos bo'ldi. "Ushbu loyiha yakunlanganini aytish juda yoqimli. Biz Rossiya va O'zbekiston o'rtasidagi diplomatiya sohasida ham, ta'limni rivojlantirishda ham hamkorlik qilishdan manfaatdormiz, - dedi A.Abduvaxitov.
Komilov A.X. qisqa vaqt ichida O'zbekistonda MGIMO filialining ochilishini mamnuniyat bilan qayd etdi va bu yuqori malakali kadrlar tayyorlash sohasida ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
“Biz Toshkentdagi MGIMOga tabiiy va mantiqiy yo'l bilan bordik. Ushbu loyihani tashabbuskori bo'lgan O'zbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevga va O'zbekistonda MGIMO ochilishini qo'llab-quvvatlagan Rossiya Prezidenti V.V.Putinga chin dildan minnatdormiz. Eski Sovet MGIMO davrida ham, uning tashkil etilishining dastlabki yillaridanoq o'zbekistonlik talabalarning borligi muhim edi. Bizning bitiruvchilarimiz respublikaga qaytib, eng izlanuvchan mutaxassislar safini to'ldirdilar, tashqi siyosat xizmati va tashqi iqtisodiy uyushmalar safiga qo'shildilar, taniqli jurnalistlar va mohir tarjimonlarga aylandilar. Birgina Rossiya va O'zbekistonning amaldagi elchilari korpusida O'zbekistondan universitetga o'qishga kirgan MGIMOning o'nga yaqin bitiruvchisi bor. Ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari orasida MGIMO jamg'armasi ta'sischilari A. B. Usmonov va F. K. Shodiev bor », - dedi A. Torkunov.
MGIMO ning 75 yilligi munosabati bilan Toshkentda Filialning ochilishi munosabati bilan Anatoliy Vasilyevich A.A. Abduvaxitov, A.X. Komilov va UEDA prorektori M.T.Bakoevga MGIMOning "Xizmat ko'rsatgan" ordenini topshirdi. Rektor so`ngida Filial direktori, O`zbekistonning Rossiyadagi elchisi (2003-2008), 1977 yilda MGIMO bitiruvchisi B.A. Islomov bilan tanishtirdi.
Tadbirda Rossiyaning O'zbekistondagi elchisi V.L.Tyurdenev, Prezident devoni vakillari ishtirok etdi.
Marosim oldidan mehmonlar klassik arxitektura va zamonaviy infratuzilmani o'zida mujassam etgan filial binosi va kutubxonani ko'zdan kechirdilar, MGIMO-Toshkent magistratura va magistratura dasturlarida o'qishni boshlagan birinchi talabalar, litsey o'quvchilari bilan suhbatlashdilar.
Filialning ochilishi uchun maxsus tayyorlangan MGIMO-Toshkent talabalari o'qish va ta'lim dasturlarining dastlabki taassurotlari to'g'risida videofilm namoyish etdilar.

В новом здании, возведенном в рекордно короткие сроки благодаря поддержке руководства Республики, собрались студенты, профессора, сотрудники, учащиеся лицейских классов в Ташкенте, выпускники разных лет и гости церемонии. Стены Филиала украсила специально подготовленная к событию фотовыставка об истории и современности МГИМО «От Лазаревского института до наших дней».
Филиал открыли Советник Президента Узбекистана, Ректор Университета мировой экономики и дипломатии А.А.Абдувахитов, Министр иностранных дел Узбекистана А.Х.Камилов и Ректор МГИМО, Академик РАН России А.В.Торкунов.
А.А.Абдувахитов отметил, что Соглашение, подписанное в прошлом году в присутствии Президентов двух стран, стало основой открытия Филиала МГИМО в Ташкенте. «Очень приятно констатировать, что проект получился. Мы заинтересованы в том, чтобы сотрудничество между Россией и Узбекистаном служило и сфере дипломатии, и развитию образования в Узбекистане», — подчеркнул А.А.Абдувахитов.
А.Х.Камилов приветствовал открытие в короткие сроки Филиала МГИМО в Узбекистане и выразил уверенность, что это послужит делу укрепления двустороннего сотрудничества в деле подготовки высококвалифицированных кадров.
«К МГИМО в Ташкенте мы шли естественным, логичным путем. Мы искренне благодарны Президенту Узбекистана Ш.М.Мирзиёеву, инициировавшему этот проект, и Президенту России В.В.Путину, поддержавшему открытие МГИМО в Узбекистане. Еще в старом советском МГИМО, с самых первых лет его создания было весомо присутствие студентов из Узбекистана. Наши выпускники возвращались в Республику и пополняли ряды самых востребованных специалистов, пополняли внешнеполитическую службу и внешнеэкономические объединения, становились известными журналистами, блестящими переводчиками. Только в корпусе действующих послов России и Узбекистана почти полтора десятка выпускников МГИМО, поступивших в Университет из Узбекистана. Среди представителей бизнес-сообщества обеих стран — сооснователи Эндаумента МГИМО А.Б.Усманов и Ф.К.Шодиев», — отметил А.В.Торкунов.
По случаю открытия Филиала в Ташкенте в год 75-летия МГИМО Анатолий Васильевич вручил А.А.Абдувахитову, А.Х.Камилову и проректору УМЭД М.Т.Бакоеву орден МГИМО «За заслуги». В завершение Ректор представил собравшимся директора Филиала, посла Узбекистана в России (2003–2008), выпускника МГИМО 1977 г. Б.А.Исламова.
В мероприятии приняли участие Посол России в Узбекистане В.Л.Тюрденев, представители Администрации Президента России.
До начала торжественной церемонии гости осмотрели здание Филиала и Библиотеку, сочетающие в себе классическую архитектуру и современную инфраструктуру, пообщались с первыми студентами, которые уже начали обучение в МГИМО-Ташкент по программам бакалавриата и магистратуры, с учащимися лицейских классов.
Студенты МГИМО-Ташкент специально к открытию Филиала подготовили презентационный видеоролик о первых впечатлениях от своей учебы и образовательных программах.