Shu yilning 28-noyabrida professor Sultonova E.S. va xalqaro munosabatlar fakulteti dekan muovini S.Tilyaxodjaeva boshchiligidagi "Xalqaro munosabatlar" fakultetining 1-bosqich talabalari Konrad Adenauer jamg'armasi ko'magida Shanxay xalqlaro diplomatiyasi markazi va O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Senati tomonidan tashkil etilgan "Xalq diplomatiyasi - milliy manfaatlarni ilgari surishda strategik manbaa" mavzusidagi davra suhbatida ishtirok etishdi.
Tadbirda senatorlar, deputatlar, vazirlik va idoralar vakillari, milliy, xorijiy ekspertlar va ShHTga a'zo davlatlarning diplomatik vakolatxonalari vakillari, olimlar va mutaxassislar, shuningdek, milliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
So'zga chiqqanlar so'nggi paytlarda xalq diplomatiyasi xalqaro munosabatlarning asosiy omillaridan biriga aylanganini ta'kidladilar. Bunda jamoat birlashmalari va tashkilotlari, xalqaro nohukumat tashkilotlari ushbu jarayonga faol jalb qilingan, qardosh shaharlar darajasida aloqalar o'rnatilmoqda, turli mavzuli yo'nalishdagi ijtimoiy-siyosiy Aksiyalar o'tkazilmoqda, yoshlar va xotin-qizlar tashkilotlari aloqalari mustahkamlanib, rivojlanmoqda. Bularning barchasi, avvalo, mamlakatlarning ikki tomonlama va ko'p tomonlama aloqalarini mustahkamlashga qaratilgan.
Shuningdek, yoshlar tashkilotlari, ta'lim, madaniyat, birodar shaharlar bo'yicha xalq diplomatiyasi institutlarini yanada mustahkamlash va rivojlantirish masalalari ham xalqaro davra suhbatini muhokama qilish mavzusiga aylandi. Ishtirokchilarga Germaniya Federativ Respublikasining bu boradagi tajribasi haqida ma'lumot berildi.
Tadbir ochiq muloqot va fikr almashish shaklida bo'lib o'tdi, natijada ishtirokchilar milliy manfaatlarni ilgari surishning muhim omili sifatida xalq diplomatiyasi institutini yanada mustahkamlash va rivojlantirish zarurligi to'g'risida yagona fikrga kelishdi.

Народная дипломатия - стратегический ресурс в продвижении национальных интересов
28 ноября с.г. студенты 1 курса факультета «Международные отношения» во главе с профессором Султановой Э.С. и заместителем декана МО Тиляходжаевой С. приняли участие в круглом столе «Народная дипломатия-стратегический ресурс в продвижении национальных интересов», организованном Центром Народной дипломатии ШОС и Сенатом Олий Мажлис Республики Узбекистан при поддержке Фонда Конрада Аденауэра.
В мероприятии приняли участие сенаторы, депутаты, представители министерств и ведомств, национальные, зарубежные эксперты и представители дипломатических миссий стран-членов ШОС, ученые и специалисты, а также представители национальных и зарубежных средств массовой информации.
Выступившие отметили, что в последнее время народная дипломатия становится одним из основных факторов международных отношений. При этом общественные объединения и организации, международные неправительственные организации активно вовлечены в этот процесс, осуществляются контакты на уровне городов-побратимов, проводятся общественно-политические акции различной тематической направленности, укрепляются и развиваются связи молодежных и женских организаций. Все это направлено, прежде всего, на укрепление двусторонних и многосторонних связей стран.
Темой обсуждения международного «круглого стола» стали также вопросы дальнейшего укрепления и развития институтов народной дипломатии по линии молодежных организаций, образования, культуры, городов-побратимов. Участники были проинформированы об опыте Федеративной Республики Германии в этом направлении.
Мероприятие прошло в форме открытого диалога и обмена мнениями, по итогам которого участники пришли к единому мнению о необходимости дальнейшего укрепления и развития института народной дипломатии как важного фактора продвижения национальных интересов.