“Global iqlim o’zgarishiga moslashish bo’yicha eng yaxshi g’oya – 2015 - 2016” tanlovi o’tkazildi
Joriy yilning 3-iyun kuni poytaxtimizdagi G’afur G’ulom nomidagi madaniyat va istirohat bog’ida O’zbekiston ekologik harakati va Oliy Majlis qonunchilik palatasidagi Ekoharakat deputatlari guruhi tomonidan O'zbekiston Respublikasi Davlat mustaqilligining 25-yilligi va Butunjahon atrof-muhit kuni munosabati bilan bayram tadbiri o’tkazildi.
Iqlim o’zgarishining salbiy oqibatlariga turli sohalardagi bo’lg’usi mutaxassislar e’tiborini jalb etish maqsadida Ekoharakat qator vazirlik va idoralar, tashkilotlar bilan hamkorlikda oliy o’quv yurtlari talabalari va magistrlari o’rtasida “Global iqlim o’zgarishiga moslashish bo’yicha eng yaxshi g’oya – 2015 - 2016” tanlovini o’tkazdi.
Mazkur tanlovda “Eng yaxshi videorolik” nominatsiyasi bo’yicha 1-o’rinni Xalqaro iqtisodiy munosabatlar fakulteti 2-bosqich talabasi, Xayitboyev Sherzod Xamidullo o’gli qo’lga kiritdi. Unga faxriy diplom va Xitoy Xalq Respublikasining O’zbekistondagi elchixonasi tomonidan berilgan Pekin shahriga 6 kunlik sayohat qilish imkoniyati taqdim etildi.

Проведен конкурс «Лучшая идея по адаптации к глобальному изменению климата 2015-2016»
3 июня текущего года в городском парке им. Гафура Гуляма Экодвижением Узбекистана проведено праздничное мероприятие, посвящённое Всемирному дню окружающей среды.
В программу мероприятия включено так же награждение победителей республиканского конкурса «Лучшая идея по адаптации к глобальному изменению климата 2015-2016» среди студентов и магистрантов высших учебных заведений страны, организованного Экодвижением, Министерством высшего и среднего специального образования, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Госкомитетом по охране природы, Узгидрометом, Национальной ассоциацией ННО Узбекистана и Экофорумом Узбекистана.
В этом конкурсе по номинации “Самый лучший видеоролик”, первое место занял студент 2 курса факультета “Международные экономические отношения” Шерзод Хайитбаев Хамидулла угли. Ему вручили почетный диплом и возможность 6 дневного пребывания с туризмом в Пекине.