2019 yil 16-noyabr kuni JIDU o'qituvchilari va talabalari jamoatchilikning taklifi bilan Toshkent shahrida ekologik ekologik aktsiyada ishtirok etishdi. Ushbu tadbir O'zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo'mitasi tomonidan Falcon Hunting Solutions va O'zbekiston landshaft san'ati uyushmasi ko'magida tashkil etildi.
Ushbu aksiyaning maqsadi jamiyatni, davlatni, ommaviy axborot vositalarini va biznesni yagona jamoaga birlashtirish, Toshkent shahrining estetik qiyofasini yaxshilash, fuqarolarning o'z ona vatanining tabiatini asrab-avaylashga mas'uliyatli munosabatini shakllantirish va kelgusida barqaror rivojlanish uchun sharoit yaratishdir.

16 ноября 2019 года преподаватели и студенты УМЭДа приняли участие в экологической акции по посадке деревьев в городе Ташкенте, организованной Государственным комитетом Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды при поддержке компании Falcon Hunting Solutions, а также Ассоциации ландшафтного искусства Узбекистана.
Цель данной акции - объединение общества, государства, СМИ и бизнеса в единую команду для улучшения эстетического облика города Ташкента, формирование ответственного отношения граждан к сохранению природы родного края, создание условий для дальнейшего устойчивого развития.