"Xalqaro ommaviy huquq va davlat huquqiy fanlar" kafedrasi
“Davlat qurilishi va huquq” kafedrasi 1995-yilda “Bozor iqtisodiyotining huquqiy asoslari” kafedrasi negizida tashkil etilgan bo‘lib, davlat, huquq va boshqaruvga oid fanlarni tizimli o‘qitish va xalqaro-huquqiy faoliyat bo‘yicha mutaxassislarni tayyorlashning boshlang‘ich tayyorgarligi hamda davlat va huquq nazariyasi va amaliyoti asoslarini keng qamrovli o‘rganishni ta'minlashdan iborat.
Kafedra boshqa turdosh kafedralar tizimida alohida o‘ringa ega bo‘lib, fakultetning xalqaro-huquqiy tabiatidan kelib chiqib milliy huquq sohalari bo‘yicha ta'lim jarayonini tashkil qiladi.
Kafedrada davlat huquqi va boshqaruvi va konstitutsiyaviy huquqning umumiy kursiga oid Davlat va huquq nazariyasi, O‘zbekiston Respublikasi konstitutsiyasini o‘rganish. Huquqshunoslik, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy huquqi, Xorijiy mamlakatlarning konstitutsiyaviy huquqi, Ma'muriy huquq fanlari o‘qitiladi hamda ushbu kurs bo‘yicha vazifalar talabalarda davlat tuzumi va boshqaruvi asoslari masalalari bo‘yicha kuchli bilim va amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirishdan mustaqil ravishda tadqiqotlar olib borish, davlat boshqaruvi va konstitutsiyaviy huquq bilan bog‘lik huquqiy mavzular bo‘yicha xalqaro-huquqiy tabiatidan kelib chiqib erkin suhbat yuritish mahorati xamda muammoli masalalarga mantiqiy, qonun normalariga asoslangan yechim topish mahoratini rivojlantirishdan iborat.
Kafedrada tarixiy-huquqiy fanlar kursi (Davlat va huquqi tarixi va Siyosiy-huquqiy maktablar va nazariyalar) chuqur va batafsil yoritilgan holda o‘qitiladi hamda ushbu kurs bo‘yicha kafedraning asosiy faoliyati talabalarda qiyosiy qonunchilik, tarixiy, siyosiy, huquqiy hodisalar, doktrinalarda tizimli tahlil qilish uslubidan foydalanish, siyosiy-huquqiy xulosalar tuzish sohasiga oid bilimlarni shakllantirishga qaratilgan.
Kafedrada bank-moliya masalalariga doir Moliya huquqi, Soliq huquqi, Bojxona huquqi, Bank huquqi kabi fanlar o‘qitiladi hamda ushbu kurs bo‘yicha kafedra faoliyatining asosiy maqsadi va vazifasi bank-moliya masalalari, soliqqa tortish sohasida talabalarning bilimini shakllantirish, tahlil qilish, huquqiy jihatdan asoslangan qarorlar qabul qilish, moliya-bank va pul-kredit, soliq va bojxona tizimida normativ-huquqiy hujjatlar tuzishning amaliy bilimlari va ushbu sohalarda mustaqil ta'lim va huquqni qo‘llash ko‘nikmalarini ishlab chiqish va rivojlantirishga yo‘naltirilgan.
Kafedrada jinoyat huquqi fanlari kursi (Sud va huquqni muhofaza qiluvchi idoralar, Prokuror nazorati, Kriminalistika, Jinoyat huquqi, Jinoyat protsessi,) chuqur va batafsil yoritilgan holda o‘qitiladi hamda ushbu kurs bo‘yicha kafedra faoliyatining asosiy vazifasi va maqsadi talabalarda jinoyatlarni kvalifikatsiya qilish, jazo tayinlash, jinoyatchilik sabablarini va oldini olish masalalarini o‘rganish hamda jinoyat huquqining umumiy va maxsus qismi tushunchalarni yoritib berish hamda talabalarda jinoyat huquqi fanlari doirasida mustaqil ta'lim olish, qiyosiy bilimlarni, sud hukmlarini tahlil etish, jinoyat ishlari bo‘yicha protsessual hujjatlarni rasmiylashtirishning protsessual tartibi yuzasidan chuqur bilim berish; moddiy va protsessual qonun normalarini amalda qo‘llay olish ko‘nikmasini shakllantirish; talabalarda protsessual fanlarga oid mantiqiy va tahliliy fikrlash ko‘nikmalarini shakllantirish; sohaga oid qonun va qonunosti hujjatlari bilan tanishish; talabaning mustaqil ta'lim olishiga ko‘maklashishdan iborat.

Кафедра "Международное публичное право и государственно-правовые дисциплины"
Кафедра «Государственное строительство и право» была основана в 1995 году на базе кафедры «Правовые основы рыночных отношений». На кафедре предусмотрено глубокое изучение основ теории государства и права, а также начальная подготовка специалистов по международно-правовой деятельности и системное обучение по предметам, касающимся сферы государства, права и управления.
Кафедра занимает особое место в системе смежных кафедр и, учитывая международно-правовой характер факультета, организует учебный процесс по всем отраслям национального права.
Профессорско-преподавательским составом кафедры читаются такие дисциплины, как «Теория государства и права», «Конституционное право Республики Узбекистан», «Правоведение. Конституция Республики Узбекистан», «Конституционное право зарубежных стран», «Административное право». Изучение данных курсов предполагает развитие теоретических знаний у студентов по вышеуказанным дисциплинам, а также формирование навыков применения полученных знаний при решении вопросов, касающихся основ государственного строя и управления, правотворчества, правоприменения, а также проведения самостоятельных исследований по вопросам государства и права; развитие умения логически мыслить; развитие искусства ведения научных дискуссий и решения проблемных вопросов, связанных с государственным управлением и конституционным правом; вынесение заключений, основанных на нормах права.
На кафедре всесторонне и подробно преподается курс историко- правовых дисциплин («История государства и права» и «Политико-правовые учения»). Основная деятельность кафедры в этой сфере направлена на формирование у студентов знаний, касающихся истории возникновения и развития государственно-правовых явлений и правовых доктрин, применения метода системного анализа при изучении данных предметов, а также формирование у них политико-правовых взглядов по вопросам государства и права.
На кафедре также преподаются дисциплины, касающиеся банковско-финансовых вопросов («Финансовое право», «Налоговое право»). Основная цель и задача изучения данных дисциплин - предоставление студентам знаний в сфере банковско-финансовых вопросов, обретение практических навыков составления нормативно-правовых документов в налоговой и таможенной сфере, принятие обоснованных с правовой точки зрения решений, развитие навыков самостоятельного обучения правоприменительной практики в данной области.
На кафедре глубоко и подробно преподается курс дисциплин уголовного права («Суд и правоохранительные органы», «Прокурорский надзор», «Криминалистика», «Уголовное право», «Уголовный процесс). Основной целью и задачами деятельности кафедры по данному блоку являются: предоставление студентам теоретических знаний по вопросам квалификации преступлений и назначения наказания; изучение вопросов причин совершения преступлений и их предотвращения, освещение общих и специальных понятий уголовного права; организация самостоятельного образования по предметам «Уголовное право» и «Уголовный процесс», анализ судебных постановлений (приговоров), ознакомление с процессуальным порядком оформления процессуальных документов по уголовным делам; формирование навыков практического применения материальных и процессуальных норм закона; формирование у студентов навыков логического и аналитического мышления касательно процессуальных дисциплин.