Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga 2023/2024-o'quv yili uchun bakalavriat ta'lim yo'nalishlari bo'yicha o’qishga kirishda dastlabki imtihonni o’tkazish tartibi to'g'risida ma'lumot
06.06.2023 7362
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga 2023/2024 o‘quv yili uchun abituriyentlarning hujjatlari 2023-yil 15-iyundan 5-iyulgacha bo‘lgan muddatlarda onlayn ariza topshirish orqali qabul qilinadi.
Hujjatlar quyidagi bakalavriat ta’lim yo'nalishlari bo'yicha qabul qilinadi:
60310700 - "Siyosatshunoslik"
60412000 - “Xalqaro iqtisodiyot va menejment (mintaqalar va faoliyat turlari bo‘yicha)”
60420100 - “Yurisprudensiya (xalqaro huquqiy faoliyat)”
JIDU abiturientlari elektron ro‘yxatdan o‘tish tizimi https://admission.uwed.uz orqali abiturientlar tomonidan onlayn ariza to'ldirilib, ro‘yxatga olish mobaynida talab etiladigan hujjatlarning elektron nusxasi yuklangach, dastlabki imtihonga yo‘llanma beriladi. Ro‘yxatga olingandan so‘ng, abituriyent dastlabki imtihon sanasi va vaqti haqida ma`lumot oladi.
Diqqat! 2023-yilda dastlabki imtihon 1 iyuldan 6 iyulgacha bo‘lgan muddatlarda abituriyentlarning xohishiga ko‘ra, onlayn yoki an’anaviy shakllarda o‘tkaziladi.
Dastlabki imtihon uch blokdan iborat quyidagi savollarni o‘z ichiga oladi:
1-blok. Abiturientning intellektual darajani aniqlash (IQ test sinovlari, 40 ball).
2-blok. Ona tilini (o‘zbek yoki rus tili) bilish darajasini aniqlash. Madaniyat, san’at, tarix, jug‘rofiya kabi fanlar va dolzarb ijtimoiy mavzular yuzasidan savod darajasi va o’z fikrini bayon etish qobilyati baholanadi (100-150 so‘zdan iborat qisqacha esse, 30 ball).
3-blok. Xorijiy tillarni (ingliz, fransuz va nemis tillari) bilish darajasini aniqlash (Test, 30 ball).
IELTS bilim darajasi kamida 5,5 ball, TOEFL IBT – kamida 61 ball, shuningdek, DaF Test, GOETHE sertifikati, DELF imtihonlari uchun Multilevel usuli (CEFR) bo‘yicha B2 minimal darajasini belgilovchi tegishli til sertifikatiga ega bo‘lgan abituriyentlar uchun xorijiy til bo'yicha maksimal – 30 ball belgilanadi.
Jami 50 ball va undan yuqori ball to‘plagan abituriyentlarga Davlat test markazi tomonidan JIDUga o‘qishga kirish uchun o‘tkaziladigan bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha kirish imtihonlarida ishtirok etish uchun ruxsat beriladi.
Faqatgina dastlabki imtihonni muvaffaqiyatli topshirgan abiturientlargina Davlat test markazining abiturientlarni ro‘yxatdan o‘tish portali – https://my.uzbmb.uz manziliga kirib yo‘riqnoma bo‘yicha JIDU ta’lim yo‘nalishlaridan birini tanlash imkoni beriladi. Ayni paytda abiturientlar istagiga ko‘ra, turli OTMlardan JIDU ta’lim yo‘nalishlarini hisobga olganda jami 5ta gacha ta’lim yo‘nalishlarini tanlash imkoniyati mavjud.

о порядке проведения предварительного экзамена при поступлении по направлениям бакалавриата Университета мировой экономики и дипломатии на 2023/2024 учебный год
06.06.2023 7361
Начало приёма документов абитуриентов в Университет мировой экономики и дипломатии на 2023/2024 учебный год осуществляется в период с 15 июня по 5 июля 2023 года посредством онлайн подачи заявления.
60310800 – «Международные отношения»
60310700 – «Политология»
60412000 – «Международная экономика и менеджмент (по регионам и направлениям деятельности)»
60420100 – «Юриспруденция (международно-правовая деятельность)»
Абитуриенты заполняют онлайн заявку в системе электронной регистрации абитуриентов УМЭД через https://admission.uwed.uz и загружают электронную копию документов, требуемых при регистрации и получают направление на предварительный экзамен с указанием даты и времени предварительного экзамена.
Внимание! В 2023 году предварительный экзамен будет проводиться в период с 1 по 6 июля 2023 г. в онлайн или очном формате по желанию абитуриента
Предварительный экзамен состоит из трех блоков вопросов:
1 блок. Определение общего интеллектуального уровня абитуриента (тест IQ – 40 баллов).
2 блок. Определение уровня владения родным языком (узбекский или русский). Оценивается грамотность и способность аргументированно выражать свое мнение по вопросам культуры, искусства, истории, географии, современным общественным проблемам и другим (сочинение в объеме от 100 до 150 слов – 30 баллов).
3 блок. Определение уровня владения иностранными языками (английский, французский и немецкий языки. Тест – 30 баллов).
Абитуриентам, имеющим языковой сертификат с показателем уровня знаний IELTS – не менее 5,5 баллов, TOEFL IBT - не менее 61 баллов, а также минимальный уровень B2 по методу Multilevel (CEFR) по экзаменам Тест DаF, GOETНE сертификат, DELF и т.д. присваивается максимальный балл по иностранному языку – 30 баллов.
Абитуриентам, набравшим в общей сложности 50 баллов и выше, даётся допуск к сдаче вступительных экзаменов по направлениям бакалавриата, проводимых Государственным центром тестирования для поступления в УМЭД.
Только абитуриенты, успешно сдавшие предварительный экзамен, смогут выбрать направление обучения УМЭД в соответствии с инструкциями, посетив регистрационный портал Государственного центра тестирования –https://my.uzbmb.uz. При этом, абитуриенты могут выбрать 5 направлений из различных университетов на свой выбор, включая направления в Университете мировой экономики и дипломатии.